Bakan Işıkhan'dan asgari ücrete 'tek zam' açıklaması

Asgari ücret görüşmelerinin aralıkta başlayacağını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz” dedi.

EKONOMİ 21.11.2023, 13:18 Şeyda Gül
Bakan Işıkhan'dan asgari ücrete 'tek zam' açıklaması

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. 2024'te geçerli olacak asgari ücrete ilişkin tek zam sinyali veren Bakan Işıkhan, Temmuz ayında olduğu gibi ilkelerinin yine asgari ücretliyi enflasyona ezdirmemek olduğunu söyledi. Asgari ücret zammının zaten hep yılda bir kere verildiğini hatırlatan Bakan Işıkhan, yine tek zam olacak şekilde çalıştıklarını vurguladı. Bakan Işıkhan, daha sonra ihtiyaç duyulması halinde ek zam çalışmasının da yapılabileceği yönünde açık kapı bıraktı.

İhtiyaç duyulursa bir araya gelinebilir

Geçtiğimiz Temmuz ayının ekstra olduğunu belirten Bakan Işıkhan, onun da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öngörüsüyle ihtiyaç duyulduktan sonra olduğunu söyledi. Ama ihtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebileceğine dikkat çeken Bakan Işıkhan, son olarak asgari ücret toplantılarının Aralık ayı içerisinde başlayacağını kaydetti.

İkinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz

31 Aralık itibari ile de kararın Resmi Gazete’de yayımlanması gerektiğine dikkat çeken Bakan Işıkhan, dolayısıyla geçtiğimiz Temmuz ayında yapıldığı gibi olacağını anlattı. Asgari ücret zammının zaten hep yılda bir kere verildiğini hatırlatan Bakan Işıkhan, yine tek zam olacak şekilde çalıştıklarını ve geçen Temmuz ayının ekstra olduğunu söyledi. “Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuzda ikinci bir toplantı yapmayacağız” diyen Bakan Işıkhan, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşündüklerini belirtti. Bakan Işıkhan, tüm parametrelerin iyi gittiğini ifade etti.

5 puanlık indirimden 7.5 milyon kişi yararlandı

Ayrıca, sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Işıkhan, Sosyal Güvenlik Kurumunca uygulanan 5 puanlık prim indiriminden bugüne kadar faydalanan sigortalı sayısının 7 milyon 579 bin kişiye ulaştığını duyurdu. Primlerini zamanında ödeyen, işlemlerini yasal süresi içerisinde gerçekleştiren, kayıt dışı işçi çalıştırmayan vatandaşların 5 puanlık prim indiriminden yararlanabileceğini söyleyen Bakan Işıkhan, çalışanın ve üretenin yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Yorumlar (0)