Bakan Ersoy açıkladı: Turizmden 6 ayda 21,7 milyar dolarlık gelir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptığı açıklamada turizm gelirlerinin yılın ilk 6 aylık döneminde yüzde 27 artarak 21,7 milyar dolara yükseldiğini duyurdu.

EKONOMİ 31.07.2023, 10:59 Şeyda Gül
Bakan Ersoy açıkladı: Turizmden 6 ayda 21,7 milyar dolarlık gelir

Yılın ilk 6 ayına ilişkin turizm verilerini açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, önemli değerlendirmelerde bulundu. Turizm gelirleri yılın ilk 6 aylık döneminde yüzde 27 artış yaşandığını belirten Bakan Ersoy, 21,7 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

6 ayda 23 milyon ziyaretçi

Aynı dönemde Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısında da ciddi bir artış olduğuna dikkat çeken Bakan Ersoy, Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısının yüzde 17,5 artışla 22 milyon 945 bine yükseldiğini vurguladı.

Kişi başı gelir 100 dolar

Kişi başı gelirle ilgili olarak “Kişi başı gecelik gelirimiz 62 dolara kadar düşmüştü” hatırlatmasını yapan Bakan Ersoy, şu anda kişi başı gecelik gelirin 100 dolarları görmeye başladığına dikkat çekti. Bakan Ersoy, “Yüzde 50’den fazla olumlu çalışmalar sayesinde artış gerçekleşti. 100 dolarlara gelmiş olduk” ifadelerini kullandı.

Otellerin doluluk oranları etkilendi

Otel doluluklarıyla ilgili konuşan Bakan Ersoy, “Deprem, iklim, Rusya ve Rusça konuşan vatandaşların yoğun konut alımı ve otel yerine bu konutlarda konaklamaları, ayrıca dünyadaki alım gücünün daralması dolulukları etkiledi” dedi.

Yorumlar (0)