Bakan duyurdu: TOKİ'den indirim kampanyası

Mehmet Özhaseki, TOKİ (Toplu Konut İdaresi) vasıtasıyla alınan ve geri ödemeleri süren iş yeri ve konutlar için yüzde 25 oranında indirim kampanyası başlatacaklarını kaydederek, "Peşin para ödeyen yurttaş yüzde 25 eksik ödeyerek borcundan kurtulacak." dedi. Diğer yandan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamada, yüzde 25 oranında indirim kampanyasının 21 Eylül tarihinde başlayacağı ve 19 Ekim tarihinde son bulacağını bildirildi.

EKONOMİ 14.09.2023, 23:58 topcu
Bakan duyurdu: TOKİ'den indirim kampanyası

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, bir televizyon kanalındaki canlı yayınında gündeme ilişkin soruları cevapladı. 

TOKİ'den konut ve iş yeri alan yurttaşlara dönük soru üzerine Özhaseki, şöyle konuştu:

"Yurttaşımızın elinde bir birikim varsa onu ödeyip ev sahibi olmak istiyor. Haziran 2022'den evvel yapılanlar için yani bir sene evvelini kabul edelim, o tarihten önce yapılan evlere dair yakında kampanya başlatacağız. Önümüzdeki hafta çok büyük olasılıkla başlar. Yüzde 25 oranında indirim var. Peşin para ödeyen yurttaş yüzde 25 eksik ödeyerek borcundan kurtulacak. Eğer yurttaş diyorsa ki benim burada 1 milyon TL borcum var fakat elimdeki para 250 bin TL. O 250 bin TL'yi verip o indirimden yine yararlanabilir. Yüzde 25'ini ödeyerek yine indiriminin o miktarına karşılık gelen kısımda indirimden faydalanabilir."21 Eylül'de başlıyor

Diğer yandan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamada, yüzde 25 oranında indirim kampanyasının 21 Eylül tarihinde başlayacağı ve 19 Ekim tarihinde son bulacağını bildirildi. 

İş yeri ve konut alıcılarının, borç kapatma tarihinden itibaren hesaplanacak borç bakiyelerini 21 Eylül ila 19 Ekim tarihleri arasında satış işlemlerini yaptıkları bankadan öğrenebileceği belirtildi. 

Açıklama doğrultusunda, alıcıların, müracaat tarihi itibarıyla öncelikle borç kapatmanın gerçekleştiği aya ait taksit ödemelerini gerçekleştirmiş olması, geriye dönük emlak vergisi borcu ve taksiti olmaması gerekiyor.

Kampanyaya dahil olan iş yeri ve konut alıcıları, borç bakiyelerini kapatarak bahse konu indirimden yararlanmak isterse de Gayrimenkul Satış Sözleşmesi'ne imza attıkları aracı bankalardan konut kredisi alabilecek.

Kampanya tarihinin ardından gerçekleştirilen kısmı ödeme ve borç kapatmalarda ise mevzubahis indirim oranından faydalanılması mümkün olmayacak. Kalan taksit sayısı bir sene ve çok daha az olan iş yeri ve konut alıcıları indirim kampanyasından yararlanamayacak.

Yorumlar (0)