Bakan duyurdu: Koronadan etkilenen tüm şirketler başvurabilir!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüsten (Covid-19) etkilenen ve faaliyetlerini yavaşlatan/durduran tüm işletmelerin "Kısa Çalışma Ödeneği"ne başvurabileceğini söyledi. 

EKONOMİ 30.03.2020, 11:22 30.03.2020, 12:03
Bakan duyurdu: Koronadan etkilenen tüm şirketler başvurabilir!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, katıldığı bir canlı yayında, "Covid-19 nedeniyle faaliyetlerini yavaşlatan/durduran tüm işletmeler Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvurabilir." açıklamasını yaptı. 

Bakan Selçuk'un konuşmasından önemli satır başları şöyle:

"Kısa Çalışma Ödeneği, bizim genel ekonomik kriz gibi sebeplerle bir işyeri faaliyetini kısmen durdurduysa onlar için başlattığımız bir çalışma. Salgın hastalık da bu kapsam alanına girdi. Etkilenen bütün işletmelerimiz İŞKUR üzerinden başvurabilir. Hem işvereni hem de çalışanımızı korumak zorundayız. Salgından etkilenen tüm işletmelerimiz başvurabilir. Tüm işletmeler başvursun, inceleyip karar vereceğiz."

"Dijital ortamdan başvuru yapılabilir"

"Kısa Çalışma Ödeneği'ne  işletmeler dijital ortamdan başvuru yapabilir. Geçen seneki örneğimizde ortalamamız 11-12 gündü bu sene daha fazla başvuru aldık. Başvuruları 60 günden önce tamamlayacağız. Sektör şartımız yok."

"Asgari ücretli, net ücretinin yüzde 75'ini alacak"

"Ödenek işsizlik sigorta fonundan karşılanacak. En fazla 3 ay ödenecek. Ödeneğin üst limiti şöyle: Aylık asgari ücretin brüt tutarının 1,5 katını geçemiyor. Asgari ücretli, net ücretinin yüzde 75'ini almış olacak."

"En çok imalat sektöründen başvuru yapıldı"

"Yaklaşık 420 bin sigortalı için 19 bin firma Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvurdu. İmalat sektörü ilk sırada. İkinci sektörümüz konaklama ve yiyecek hizmetleri."

2 milyon haneye 1000'er lira müjdesi!

"2 milyon haneye 1000'er lira 1 Nisan'da ödenmeye başlayacak. Vatandaşlarımız vakıflara fiziki başvurudan kaçınsınlar. Telefonla arasınlar."

"Emekli ikramiyeleri de 7-11 Nisan'da ödenecek. Vatandaşlarımız lütfen evlerinde kalsın biz onlara ulaştırmaya gayret ediyoruz."

"Sadece 65 yaş üstü vatandaşa değil tüm vatandaşlarımıza şunu söylemek isterim. e-Devlet kapımızda bizim 227 hizmetimiz var, hiç evlerinden çıkmadan online ulaşabilirler. Önce dijital ortamda başvursunlar."

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu