Bakan Bolat’tan İsrail açıklaması: Yüzde 50 azaldığını duyurdu

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kuveyt’te yaptığı açıklamada İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının başlamasının ardından Türkiye ile İsrail arasındaki ticaretin yüzde 50 azaldığını söyledi.

EKONOMİ 07.11.2023, 17:33 Şeyda Gül
Bakan Bolat’tan İsrail açıklaması: Yüzde 50 azaldığını duyurdu

Kuveyt’te gerçekleştirilen Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri tarafından organize edilen Türkiye-Kuveyt Ticaret Heyeti ve ikili iş görüşmelerine Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın yanı sıra Kuveyt Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Osman el-Ayban, Türkiye'nin Kuveyt Büyükelçisi Tuba Nur Sönmez, TİM Başkanı Mustafa Gültepe ve iş insanları katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Bolat, çatışmaların patlak verdiği 7 Ekim tarihinden bu yana Türkiye ile İsrail arasındaki ticaretin yüzde 50 azaldığını söyledi.

Türkiye - Kuveyt Ticaret Heyeti 45 katılımcıdan oluşuyor

Toplantının açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye-Kuveyt Ticaret Heyeti'nin farklı sektörlerden 37 firma ve toplam 45 katılımcıdan oluştuğunu ifade etti. Türkiye ve Kuveyt'in bu coğrafyada ağırlığı olan, sözü dinlenen iki önemli ülke olduğunu vurgulayan Gültepe, iki ülke arasında tarihi, kültürel ve beşeri bağlar bulunduğunu aktardı. İki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen yıl daha da güçlenip derinleştiğini belirten Gültepe, “Ticari ilişkilerimizin gelişmesi adına bugünkü programımız büyük önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

Kuveyt'e bu yıl 10 ayda 480 milyon dolar ihracat yapıldı

Kuveyt ile ticari ilişkilerin derinleştirilmesi için her türlü diyaloğa açık olduklarını dile getiren Gültepe, Kuveyt'e yaklaşık 4 bin firmamızın ihracat yaptığını söyledi. Kuveyt'e bu yıl 10 ayda 480 milyon dolar ihracat yapıldığını duyuran Gültepe, en yüksek ihracat yapılan sektörlerin, 87 milyon dolarla hazır giyim, 76 milyon dolarla su ürünleri ve hayvansal mamuller, 55 milyon dolarla da kimyevi maddeler şeklinde sıralandığını vurguladı. Ayrıca ilaç ve kimya, tarım ve hayvancılık, demir-çelik sektörlerinde ciddi bir ihracat potansiyeli olduğuna dikkat çeken Gültepe, bugün tekstilden gıdaya, bilişimden halıya, metalden mobilyaya geniş bir yelpazede firmalarla burada olduklarını kaydetti. Türkiye'nin Körfez ülkeleriyle karşılıklı ticareti geliştirmesini, bölgenin geleceği adına son derece önemsediklerini aktaran Gültepe, karşılıklı ticaretin getirdiği bereketi, bolluğu bölgeyle paylaşmak istediklerini belirtti.

Hala karşılıklı yatırım alanında büyük fırsatlar var

Kuveyt Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Osman el-Ayban ise ticaret heyetinin Kuveyt ile Türkiye arasındaki ticari, ekonomik, yatırım ilişkilerinin daha da artmasına katkı sağlayacağını belirtti. Kuveyt'e yabancı yatırımcı çekmek için yaptıkları düzenlemeleri ve kolaylıkları anlatan el-Ayban, Türkiye ile Kuveyt arasındaki ilişkilerin son yıllarda özellikle büyük gelişme kaydettiğine dikkat çekti. Özellikle yatırım ve ticaret alanında son derece iyi ilişkilere sahip olunduğunu vurgulayan el-Ayban, ticaret hacminin arttığını anlattı. Hala karşılıklı yatırım alanında büyük fırsatlar olduğuna inandıklarını vurgulayan el-Ayban, “Bunları da değerlendirmemiz gerekiyor. Bunu da ortak çabalarımızla gerçekleştirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)