Bakan Bolat açıkladı: Türkiye'ye yatırım yapmak istiyorlar

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Abu Dabi Kalkınma Holdingi İcra Kurulu Başkanı Mohamed Hassan Al Suwaidi ile görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesine yönelik yol haritasını ele aldıklarını söyledi.

EKONOMİ 03.07.2023, 18:02 Şeyda Gül
Bakan Bolat açıkladı: Türkiye'ye yatırım yapmak istiyorlar

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) İcra Kurulu Başkanı Mohamed Hassan Al Suwaidi ile bakanlıkta yaptığı görüşmenin ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Görüşme kapsamında Al Suwaidi'nin Türkiye'de yeni yatırımlar yapma arzusunda olduğunu ifade eden Bakan Bolat, Türkiye'de çeşitli sektörlerde yatırımları bulunan ve son dönemde Körfez Bölgesi'nin en büyük yatırım teşebbüslerinden biri haline gelen ADQ ile yapılan görüşmenin detaylarını paylaştı. Bakan Bolat, Türkiye ile BAE arasındaki yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesine yönelik yol haritasını ele aldıklarını vurguladı.

Türkiye'de yeni yatırımlar yapma arzusundalar

Bakan Bolat, “Türkiye'yi birçok alanda yatırımları için hedef olarak gördüklerini belirten Sayın Al Suwaidi, portföy öncelikleri çerçevesinde özellikle enerji, gıda, tarım, sağlık hizmetleri, ilaç, lojistik ve ulaştırma alanlarında Türkiye'de yeni yatırımlar yapma arzusunda olduklarını ifade etti” dedi.

Ekonomik ilişkileri çok daha üst seviyelere taşımak için hazırız

Bakan Bolat, Türkiye ile BAE arasında imzalanan 'Kapsamlı Ekonomik İşbirliği Anlaşması' ve güncellenmekte olan 'Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki Anlaşması', yatırımlar için sağlam bir hukuki zemin sağlamakta olduğunu vurguladı. Bakan Bolat, “Biz de Bakanlık olarak Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın ortaya koyduğu siyasi irade doğrultusunda ekonomik ilişkileri çok daha üst seviyelere taşımak için gerekli tüm katkıyı sağlamaya hazırız” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)