Bakan Bayraktar duyurdu: İsrail ile enerji projeleri rafa kalktı

Türkiye ile İsrail arasındaki proje görüşmelerine ilişkin açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gazze'de ateşkes yapılmadan iki ülke arasında hiçbir enerji projesini görüşmeyeceğini ifade etti.

EKONOMİ 08.11.2023, 17:35 Şeyda Gül
Bakan Bayraktar duyurdu: İsrail ile enerji projeleri rafa kalktı

Katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İsrail'in Gazze'ye saldırıları sonrasında Türkiye ile İsrail arasındaki enerjiyle ilgili muhtemel projelerin durumuna değindi. Böyle bir atmosferde bu kadar büyük bir vahşetin, insanlık dramının yaşandığı ortamda herhangi bir projeden konuşmanın insanlığa karşı saygısızlık olacağını belirten Bakan Bayraktar, “Bizim bu saatten sonra konuşacağımız tek şey, acaba Gazze'nin elektrik, su, gıda ihtiyacını nasıl giderebiliriz, bu olabilir. Tek proje bu olur” dedi.

O insanları tekrar normal hayatlarına döndürebiliriz

Filistin'in kendisi için özel bir yerinin olduğunu dile getiren Bakan Bayraktar, 2016 yılından sonra İsrail tarafıyla yapılan görüşmelerde, Filistin'e elektrik götürülmesi projelerinin ele alındığını hatırlattı. Gazze saldırısı sonrasında bölgede hayatın durduğuna işaret eden Bakan Bayraktar, orada yaşanan büyük vahşet ve zulümden sonra şu anda konuşulacak tek projenin tekrar Gazze'nin elektriğini nasıl ayağa kaldırabileceği olduğunu savundu. “Jeneratörler gönderdik, Refah kapısında bekliyor. Power Ship dediğimiz gemi yüzer santral, mobil santrallerle oraya nasıl katkıda bulunabiliriz” ifadelerini kullanan Bakan Bayraktar, o insanları tekrar normal hayatlarına döndürebileceklerini vurguladı. Bakan Bayraktar, herhangi bir ateşkes olmadan hiçbir şeyi konuşmanın mümkün olmadığının altını çizdi.

Yorumlar (0)