Asgari ücrette kritik gün yarın: Pazarlığın başlayacağı rakam belirlendi!

Milyonlarca çalışanın geleceğini doğrudan etkileyen asgari ücret görüşmeleri için ikinci toplantı yarın gerçekleşecek. Asgari ücrete yapılacak zam miktarı ne olacak? Pazarlık hangi rakam üzerinden başlayacak?  İşte detaylar…

EKONOMİ 17.12.2023, 10:13 Buse Önder
Asgari ücrette kritik gün yarın: Pazarlığın başlayacağı rakam belirlendi!

İlk toplantısı 11 Aralık’ta gerçekleşmiş olan ancak bir sonuca varılamayan asgari ücret görüşmeleri için ikinci toplantı yarın gerçekleşecek. Asgari Ücret Tespit Komitesi, Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ve Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş liderliğindeki temsilcilerden oluşan heyetlerle 18 Aralık Pazartesi ikinci toplantısını yapmak üzere bir araya geleceği toplantının detayları Ekonomist Muhammet Bayram tarafından değerlendirildi.

Enflasyon öncelikli veri olacak

İlk görüşmeden sonra gözler ikinci görüşmeye çevrilmiş, görüşmenin detayları merak konusu olurken, pazarlığın başlayacağı rakam da merak konusu olmuştu. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, görüşmenin detayları ile ilgili merak edilen sorulara cevap verdi. Toplantıda öncelikli verinin enflasyon olacağını belirten Bayram, “Açlık sınırı 14 bin 25 TL seviyesine geldi” açıklamalarında bulundu. TÜRK-İŞ’in açlık sınırının altında masaya oturmayacağını söylediğini vurgulayan Bayram, “Bu seviye en düşük seviye sayılmalı. Yüzde 40’lar civarında bir asgari ücret olursa çalışan enflasyona ezdirilmemiş olur” dedi.

Asgari ücret görüşmelerinin genellikle 4 toplantıda sonuçlandığını belirten Bayram, bu yılbaşında ortak bir uzlaşı beklediğini ifade etti. Devlet, işçi ve işveren taraflarının enflasyonist ortamın farkında olduğunu vurgulayan Bayram, mağduriyetin giderilmesi adına ortak bir uzlaşının olacağını söyledi.

Asgari ücrette en yüksek beklenti 17, 103 TL

Komisyonda tek zam miktarının gündeme geldiğini söyleyen Bayram, bu artışın enflasyondan çok daha fazla olması gerektiğini vurguladı. Yüzde 50'lik bir zam durumunda asgari ücretin 17,103 TL seviyesine ulaşabileceğini söyleyen Bayram, “Sene sonu enflasyonunun yüzde 40’lar seviyesinde olacağını varsayarsak, bunun üzerine geçilmesi gerekiyor. Eğer yılda tek sefer artış yapılacaksa yüzde 50 artışla asgari ücretin 17 bin 103 TL’ye gelmesi muhtemel. Ancak ben yüzde 50’den daha fazla bir asgari ücret beklemiyorum” açıklamalarında bulundu. Bayram, tek artış ihtimalinde bu miktardan az artış olduğu takdirde yıl içerisinde zam meselesinin yeniden gündeme geleceğini vurguladı.

Yıl içerisinde iki kere zam yapılma ihtimali olduğunda ise zam oranının yüzde 40 olacağını düşündüğünü belirten Bayram, “İki sefer zam olacaksa yüzde 50 yerine yüzde 40 oranında zam yapılacağını öngörüyorum. Yüzde 40 olursa 16 bin TL seviyesine gelir” dedi.

Pazarlık hangi rakam üzerinden başlayacak?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz da, asgari ücretle ilgili beklentilerini açıkladı. “Asgari ücrete dair minimum yüzde 38 zam önerisiyle pazarlık başlayacağını vurgulayan Yılmaz, oranın 15,734 TL civarlarına denk geldiğini açıkladı. Yılmaz, “Bu başlangıç noktasından hareketle refah payı eklenmesi durumunda, asgari ücretin yüzde 40 ile 50 arasında, yani 16,000 TL ile 17,103 TL arasında bir seviyeye çıkabileceğini düşünüyorum” dedi.

Yüzde 50 zam yeni bir rekor yaratacak

Piyasa Katılımcıları Anketi'nde yılsonu dolar kurunun 29.62 olarak açıklandığını belirten Yılmaz, “Eğer asgari ücret 17,103 TL olarak belirlenirse, bu dolar bazında 577 dolara denk gelir. Geçen yılın ocak ayında asgari ücret, 482 dolar seviyesindeydi” ifadelerini kullandı.

Eski Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, 500 dolar hedefini belirttiğini vurgulayan Yılmaz, Asgari ücrete yüzde 50 oranında bir artış yapılırsa, bu dolar bazında bir rekora işaret edecektir” açıklamalarında bulundu.

Yeni asgari ücretin en geç 31 Aralık'ta belirlenmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)