ASELSAN, NATO tatbikatında ilkleri gerçekleştirdi

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılan ASELSAN ürünleri, NATO Ramstein Legacy 2024 Entegre Hava ve Füze Savunma Tatbikatı'nda Türkiye'nin NATO unsurları ile entegre hava savunma tatbikatını gerçekleştiren ilk kısa menzilli hava savunma sistemleri olarak öne çıktı.

EKONOMİ 24.06.2024, 18:50 25.06.2024, 17:51 Buse Önder
ASELSAN, NATO tatbikatında ilkleri gerçekleştirdi

ASELSAN'dan yapılan açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından aktif olarak kullanılan ASELSAN ürünleri, NATO'nun önemli ordularından biri olan TSK'nın katılımıyla Romanya'da gerçekleştirilen NATO Ramstein Legacy 2024 Entegre Hava ve Füze Savunma Tatbikatı'nda başarıyla test edildi.

Bu tatbikatta ASELSAN'ın Nakledilebilir Batarya Komuta Kontrol Harekat Merkezi (HAKİM-ADOC/T), Ateş İdare Cihazı (KORKUT 130/35), Kaideye Monteli Stinger (KMS ZIPKIN) ve MANPADS Tim Teçhizatı sistemleri kullanıldı.

İlk kısa menzilli hava savunma sistemi

ASELSAN sistemleri, Türkiye'nin NATO unsurları ile entegre hava savunma tatbikatını gerçekleştiren ilk kısa menzilli hava savunma sistemleri oldu. Tatbikatta, ASELSAN hava savunma komuta kontrol ve silah sistemleri, NATO ülkelerindeki diğer sistemlerle ortak bir bölgede konuşlanarak HAKİM-ADOC/T üzerinden Almanya, Macaristan ve Portekiz sistemleri ile ortak hava resmi paylaşımı, angajman yönetimi ve taktik data link mesaj iletimi sağladı.

Bu süreç boyunca ASELSAN sistemleri, NATO sistemleri ile tam entegrasyon içinde çalıştı.

Başarılı atışlar gerçekleştirildi

HAKİM-ADOC/T, taktik data link üzerinden üst komuta kontrol unsurları olan NATO sistemlerine bağlanarak KORKUT 130/35, KMS ZIPKIN ve MANPADS ile ortak hava resmi paylaşımı, angajman yönetimi ve taktik data link mesaj iletimini başarılı bir şekilde sağladı.

Tatbikat sırasında Türk Hava Kuvvetleri ekipleri, KMS ZIPKIN sistemi ile başarılı atışlar gerçekleştirdi.

Yorumlar (0)