Araç sahiplerini dikkat: Ek MTV için süre uzatıldı

Araç sahipleri için bu ay sonuna kadar ödemesi duyurulan Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin birinci taksitinin ödeme süresi uzatıldı. Buna göre, araç sahipleri 6 Eylül Çarşamba gün sonuna kadar ödeme yapabilecek.

EKONOMİ 29.08.2023, 12:03 Şeyda Gül
Araç sahiplerini dikkat: Ek MTV için süre uzatıldı

Bu yıl ilk kez uygulanan Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi birinci taksitinin ödeme süresinde değişikliğe gidildi. Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılan değerlendirmeler sonucunda 31 Ağustos Perşembe günü sonuna kadar ödenmesi gereken ek MTV'nin birinci taksitinin ödenme süresi uzatıldı. Duyurulan kararla araç sahipleri ek MTV'nin birinci taksit ödemesini 6 Eylül Çarşamba günü sonuna kadar yapabilecek.

Ödemeler nereden yapılabilir?

Gelir İdaresi Başkanlığına ait "gib.gov.tr" internet adresinden kolayca yapılan ödemeler, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulamasından da yapılabiliyor. Bunların yanı sıra anlaşmalı bankaların kredi veya banka kartlarıyla banka hesabından, şubelerden, mobil, telefon ve internet bankacılığı üzerinden de yapılabilecek olan ödemeler, vergi dairesi veznelerine, PTT şubelerine ödenebilecek.

Ek MTV'yi ödemeyen araç sahipleri araçlarını trafikten çekemeyeceği gibi hurdaya ve yurt dışına çıkarma nedeniyle tescil kaydı kapatma işlemini de gerçekleştiremeyecek.

Depremzedeler ek MTV ödemeyecek

6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ ile Sivas'ın Gürün ilçesinde ek MTV’den istisna olan kişiler şu şekilde;

Deprem tarihi itibarıyla kayıtlı ve tescilli olan taşıtlar,

Deprem nedeniyle yıkılan veya ağır ya da orta hasarlı hale gelen binaların maliklerine ait taşıtlar,

Depremlerde ağır hasar görerek kullanılamaz duruma gelen taşıtlar,

Deprem nedeniyle eşi veya birinci derece kan hısımlarından birini kaybeden mükelleflere ait taşıtlar.

Yorumlar (0)