Araç sahipleri dikkat! Trafik sigortasına kallavi zam geliyor

Asgari ücrete yapılan zammın ardından trafik sigortasına rekor zam bekleniyor. Sektör yetkililerinden alınan bilgiye göre, maliyetlerdeki artışın yüzde 40'ı aşacağı belirtildi.

EKONOMİ 27.06.2023, 17:35 Şeyda Gül
Araç sahipleri dikkat! Trafik sigortasına kallavi zam geliyor

Asgari ücretteki artışın trafik sigortasına yansıyacağı öğrenildi. Trafik sigortasında vefat ve sakatlık tazminatı anlaşmazlıklarının yüzde 80'i mahkemelerde çözülüyor ve sonrasında ödenecek rakam mevcut asgari ücrete göre hesaplanıyor.

Bu nedenle sektör temsilcileri, asgari ücretteki artışın trafik sigortasında maliyeti yüzde 40 artıracağını öngörüyor. Bunun da önümüzdeki aylarda poliçelere yeni zam olarak yansıtılması bekleniyor.

20 milyar liralık ek maliyet

Sektör yetkililerinden alınan bilgiye göre, asgari ücretteki artışın 20 milyar lira ek maliyet yaratması nedeniyle zammın kaçınılmaz olduğu söyleniyor. Sigortacılar, şubat ayında Anayasa Mahkemesi tarafından verilen bir kararın da hesaplarını değiştirdiğini dile getiriyor. Bu iki nedenden dolayı zararlarının arttığını savunuyorlar.

Sektör yüzde 40'lık bir zam beklentisi içinde

Konuya ilişkin NTV'ye konuşan Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yaşar, Aralık 2022'de bir kaza olduğunu varsaydıkları örneğini vererek “Biz 31.12'de bu dosyayı açtığımızda asgari ücret 5 bin 550 liraydı. 100 bin 867 liralık tazminat söz konusuydu. Bu tazminat rakamı 293 bin liraya çıkmış. Sadece yeni poliçe primleriyle ilgili değil sorun; biz geçmişi toparlamaya çalışıyoruz. Baktığınız zaman ilave yüzde 44'lük etki var. Sektör yüzde 40'lık bir zam beklentisi içinde” dedi.

Yorumlar (0)