Araç alacaklara dikkat! İkinci el fiyatlarına yüzde 25 uyarısı geldi

Orta segment ikinci el bir otomobilin mevcut durumlarda 300-350 bin TL aralığında olduğuna dikkat çeken Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, “Araç fiyatlarında yüzde 25 oranında artış olacağını tahmin ediyoruz. Otomobil almayı düşünenlerin bu konuda hızlı davranması gerekiyor” dedi.

EKONOMİ 02.06.2022, 14:56 02.06.2022, 15:09 Merve Yüksel
Araç alacaklara dikkat! İkinci el fiyatlarına yüzde 25 uyarısı geldi

Yükselen fiyatlar nedeniyle piyasada ikinci el otomobil bulmakta zorluk yaşandığını açıklayan sektör temsilcileri, Kurban Bayramı öncesi ikinci el araç almayı düşünenlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Çip krizi ve Rusya-Ukrayna savaşı araç fiyatlarını yükseltti

Sıfır araç üretim ve tedariğinde yaşanan sorunlardan dolayı ikinci el otomobillere karşı talebin fazlalaştığını belirten Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, “Şimdi ki piyasada otomobil bulamıyoruz. Tedarik problemlerinin meydana çıkması sebebiyle ikinci ele olan talep fazlalaştı. Bu da suni bir artışa sebep oldu. Rusya’dan getirilen bazı maddelerin ve gazın savaş sebebiyle temin edilememesi, bunun yanı sıra mevcuttaki çip krizi fiyatları oldukça arttırdı. Şu an için istediğimiz toparlanma henüz yaşanmadı” şeklinde ifade etti.

Araç piyasasını etkileyen en büyük problem: Stokçuluk ve al-sat

Üretimde meydana gelen aksamaların haricinde piyasa dengesini alt üst eden farklı etmenlerin de fiyatların yükselmesine sebep olduğunu vurgulayan Aydın Erkoç, “Bazı yabancı menşeili şirketler, internet sitelerini satın alıyorlar daha sonra ise Türkiye pazarına giriyorlar. Piyasada bulunan ikinci el otomobilleri toplayıp stokluyorlar. Daha sonra bu araçları otoparklarda uzunca bir süre bekletiyor. Bu konu hakkında üyelerimizden çok fazla şikâyet geliyor. Bunun dışında ikinci el araç almanın kârlı bir yatırım yöntemi olarak görülmesiyle beraber bu işin ticaretini yapan, meslekle hiçbir ilgisi bulunmayan al-sat yapan şahıslar var. Fiyatlarda yaşanan artışı lehlerine çevirip bir kazanç kapısı oluşturmaya çalışıyorlar. Bu durumda fiyatlarda suni artışa sebep oluyor” dedi.

“Fiyatlar devamlı olarak yükselecek, ellerini hızlı tutmalılar”

Orta düzeyde ikinci el bir otomobilin mevcutta 300-350 bin TL aralığında olduğunu belirten Erkoç, “Şu zamandan sonrasında fiyatlar yüzde 25 oranında yükseliş gösterecek. İkinci el otomobil alacak vatandaşlarımıza ellerini hızlı tutmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü fiyatlar devamlı olarak artacak. Bunun yanı sıra otomobil satın alırken de herhangi bir dolandırıcılık veya problem yaşamamaları için belgeleri bulunan kurumsal firmaları tercih etmelerini öneriyoruz” dedi.

İkinci el araçların ihraç edilmesi yeniden gündeme geldi

Sektör temsilcilerinden, ikici el araçların ihraç edilmesi konusunun gündeme getirilmesi için tavsiyeler aldıklarını dile getiren Erkoç, “İlk olarak, milli ve yerli sanayimizi korumamız gerekiyor. Eğer bu sağlanırsa ikinci el araç ihracının, en azından bu problemler sonlanana kadar çözüm olabileceği konusunda, bizler de sektör temsilcilerine destek veriyoruz. Geçtiğimiz senelerde yapıldığı şekilde vergiler alınarak en fazla 3 yaşına kadar gelmiş ikinci el araçların ithalatına izin verilebilir. Getirilecek olan araçların yıl, model, motor hacmine de dikkat edilmesi gerekiyor. Geçici bir süreliğine gerçekleştirilecek bu uygulama sayesinde piyasanın biraz daha rahatlayacağını düşünüyoruz. Bu şekilde dış alım yapılması hem arzı karşılayacak hem de trafikte bulunan yaşlı araçları da Ortadoğu’ya göndermemize yardımcı olacak” şeklinde ifade etti.

“İlerleyen haftalarda diledikleri araçları bulamayacaklar”

İkinci el araç pazarının Ramazan Bayramı öncesi ve sonrasında hareketlendiğini dile getiren sektör temsilcisi Cengiz Köse ise, “Fiyatlarda yaşanan artış dövizinde etkisiyle beraber bayram sonrasında da yükselmeyi sürdürdü. Şu son iki hafta da ise en yüksek noktasına geldi. Gerçekleşen bu yükselişle beraber vatandaşlarda beklemeyi seçti. Bu hafta için fiyatlar stabil olarak seyredecek. Araç almak isteyenler bu zamana göre satın alımları yapmalı. Çünkü önümüzdeki haftalarda diledikleri özellikte ve temizlikte araç bulmakta zorlanacaklar. İki hafta arasında ki satış daralmasında yaşanan fırsatı değerlendirerek otomobil alımı yapabilirler. Diğer türlü Kurban Bayramı’nda hem ürün hem de fiyat çeşitliliğini bulamayacaklar” dedi.

“Çip krizi, lojistik sıkıntısı, pandemi derken iyice çıkmaza girildi”

Bunun yanı sıra MASFED Başkan Yardımcısı ve İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, otomobil piyasasında yaşanan bu dengesiz fiyatlandırmaların düzene girebilmesi için ikinci el araç ithalatının yapılmasına dair öneride bulundu.

Son iki yıldır araç fiyatlarının devamlı olarak arttığını söyleyen Ertemel, "Fiyatlarda yaşanan yükselişin en önemli nedenlerinden bir tanesi, sıfır otomobil üretiminde meydana gelen sıkıntıdır. Yeterli gelecek kadar sıfır otomobilin piyasaya sürülmemesi, ikinci ele karşı talebi de yükseltti. Talep yükselince normal olarak fiyatlarda orantısız arttı. Pandeminin başından beri bu problemler hız kesmeden devam ediyor. Tam pandemi bitti dedik bu defa da çip sıkıntısı, Ukrayna-Rusya savaşı ve lojistik sıkıntısı derken iş iyice bir çıkmaza sürüklendi. Ne yazık ki bu durum 1 yıl kadar daha devam edecek. Arz talebi karşılayamıyor” ifadesine yer verdi.

Sektör öncülerinden araç fiyatlarının düşmesi için çözüm önerisi geldi

Piyasalarda yaşanan inişli çıkışlı durumun giderilmesine yönelik tavsiyelerini paylaşan Ertemel, "Sıfır otomobiller piyasaya girerse bu konuda bir denge kurulabilir. Fakat şu anda gördüğümüz durum bunun imkansız olduğudur. Sıfır otomobil üretiminde bir sıkıntı söz konusu. Bu problemde kolay kolay geçecek gibi değil. Konuyla alakalı olarak farklı farklı çözüm önerilerimiz bulunuyor. Sektörün şu anda en büyük problemlerinden bir tanesi, sektöre dış ülkelerden yapılan müdahalelerdir. Kayıt dışı dediğimiz şahıslar sektöre çok büyük bir şekilde dahil oluyor. Dövizde yaşanan dalgalanmada otomobil fiyatlarında etkili oluyor. Bunun yanı sıra faiz oranlarının yüksek olması da artışları etkiliyor. Bizim çözüm teklifimiz MASFED Başkanımızın da daha öncesinde belirttiği gibi geçici bir süreyle ikinci el otomobil ithalatı yapılmasıdır. Bu, geçmiş zamanlarda gerçekleştirilmiş bir uygulamadır. Bu uygulama bir defa olmak üzere ve motor hacmi ile araç yaşı dikkate alınarak uygulanmalıdır. Bu şekilde dalgalanmaya dur diyebileceğimizi düşünüyoruz. İkinci el otomobil piyasasında yaşanan dalgalanmadan en fazla biz otomotiv satıcıları mağduriyet yaşadı. İkinci el otomobillerin dış ülkelerden getirilmesi için çalışma yapılmasını öneriyoruz. Bu hususla alakalı olarak otomotiv sektör temsilcileriyle de görüşmeler yaptık. Bu fikri kabul etmeyenler çoğunlukla sıfır araç satıcıları oluyor. Bizler piyasanın dengelenmesi adına bir çözüm önerisinde bulunduk. İkinci el otomobiller şu anda sıfır araçları geçmiş durumda" dedi.

“Kayıt dışı araç satışlarının önüne geçilmeli”

Kayıt dışı şekillerde gerçekleştirilen satışların da araç fiyatlarını etkilediğini dile getiren Ertemel, "İkinci el araç yetki belgesi ve yönetmeliği devletimiz tarafından iki yıl öncesinde yürürlüğe alındı. Bizlerde sektör temsilcileri olarak bu konuda ki görüşlerimizi belirterek, katkı sağladık. Fakat kayıt dışı yapılan işlemlerin önüne engel koyulması gerekiyor. İnternet üzerinde birden fazla kayıt dışı satıcı ilanları bulunuyor. Kayıtlı olmayan satışlar fiyatlarda yükselişe sebep oluyor" diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)
24
açık