Araç alacaklar dikkat: Fiyatlar düşüşe geçti

İkinci el otomobil piyasasında sektör dışı alım satımların azalmasıyla birlikte araç fiyatlarında yüzde 10’a yakın bir düşüş oluştu. Düşüşün araç almak isteyenler için güzel bir fırsat olduğu kaydedildi.

EKONOMİ 05.09.2023, 09:21 Şeyda Gül
Araç alacaklar dikkat: Fiyatlar düşüşe geçti

Özellikle ikinci el otomobil piyasasında yaşanan sektör dışı alım satımlar nedeniyle ikinci el araç fiyatları, sıfır araç fiyatlarıyla yarışır hale gelmişti. Hükümetin peş peşe aldığı tedbirlerle bu yükselişin önüne geçildi. Akabinde sektör dışı alım satımların azalmaya başlamasıyla birlikte ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 10 oranında bir gerileme yaşandı. Yatırım aracı olarak görenlerin al-sat yapmayı bırakarak piyasadan çekilmesiyle fiyatların daha da geri gideceği tahmin ediliyor. Artık ikinci el ve sıfır otomobillerin yatırım aracı olmaktan çıktığı söyleyen uzmanlar, şuanda durağan bir dönem yaşayan otomobil sektörünün önümüzdeki dönemde hareketleneceği öngörüyor.

Sektör dışı satımlar azaldı fiyatlar yüzde 10 geriledi

Sektör dışında al sat durumunun yavaşladığını ve fiyatların yüzde 10 gerilediğini belirten Yavuz Çiftçi, ikinci el otomobillerle ilgili son gelişmeler olduğunu söyledi. Alınan tedbirler ile beraber ikinci el ve sıfır araçlar artık yatırım aracı olmaktan çıktığına dikkat çeken Çiftçi, özellikle sektör dışında bu araçlara yoğun bir talep olduğunu söyledi. İnsanların araba alıp daha yükseğe satmak için beklediklerini belirten Çiftçi, bu nedenle sektör dışında alım satımın çok fazla olduğunu ve bununda fiyatları ciddi şekilde etkilediğini kaydetti. Önleyici tedbirler ile beraber bu talebin düştüğüne dikkat çeken Çiftçi, artık müşterilerin ikinci el veya sıfır olan istediği bir aracı bulabileceklerini aktardı.

“Sektörümüzde genelde bu aylarda bir durgunluk zaten oluyordu” diyen Çiftçi, şuanda da bu durgunluğu yaşadıklarını ifade etti. Otomotiv piyasasının böyle olduğunu anlatan Çiftçi, “Bazı dönemler durgun olur bazı dönemler çok hareketli olur ama önümüzdeki aylarda tekrardan hareketleneceğini düşünüyorum. Şuanda ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 10 gerileme söz konusu. Yatırım aracı olarak görenlerin piyasadan çekilmesiyle fiyatlarında geri gittiğine tanıklık ettik” ifadelerini kullandı.

Elektrikli araçlarda ilerleyen dönemlerde garajlarımızda olacak

Elektrikli araçlarında ikinci el piyasasına zamanla düşeceğini belirten Çiftçi, sektörde beklentilerden bir tanesinin de elektrikli araçlar olduğunu söyledi. Fakat şuanda ikinci elde bulunabilecek bir düzeyde olmadıklarını kaydeden Çiftçi, araçlar yeni olduğundan tabi ki satanda olmadığının altını çizdi. Fakat ilerleyen dönemlerde kullanım arttıkça illaki ikinci ele de bu araçlar düşeceğine vurgulayan Çiftçi, “Şimdiden kendimizi buna adapte etmeye hazırlanıyoruz. 2025 yılında çoğu otomobil firması içten yanmalı araçlar yerine elektrikli araçlara geçecek ve tabi ki yerli elektrikli aracımız Togg’u da garajımızda görmek isteriz. Sıfır araçlardaki gibi ikinci el otomobil piyasasında da elektrikli araçlara talep olacağını düşünüyorum ve tabi ki bu tercih meselesi ama elektrikli araçlar hem parça olarak hem donanım olarak çok fazla ustalık işi gerektirecek bir arızası olmaz. Bu araçlar genelde ekonomik, yaygınlaştıkça çok fazla tercih edilecekler” dedi.

Yorumlar (0)