Antalya Büyükşehir'de 'işçi kıyımı' iddiaları

Kandil: Antalya Büyükşehir Belediyesinden 100 kişi işten çıkarıldı, yaklaşık 50 kişi sürgün edildi ve 3 bin 768 üyemiz sendikamızdan zorla istifa ettirildi.

EKONOMİ 11.06.2019, 10:42
Antalya Büyükşehir'de 'işçi kıyımı' iddiaları

Antalya Büyükşehir Belediyesinden ve şirketlerinden yaklaşık 100 kişinin işten çıkarıldığını söyleyen Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Muhammed Talha Kandil, 50 kişinin sürgün edildiğini, 3 bin 768 üyelerinin de zorla sendikadan istifa ettirildiğini iddia etti. 

Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Muhammed Talha Kandil yaptığı açıklamada, ülke genelinde CHP'li ve HDP'li belediyelerde yaşanan haksız yere işçi çıkarmaları ile sürgün olaylarının Antalya Büyükşehir Belediyesinde de yaşandığını ileri sürdü. 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in seçim öncesinde "Siyasi düşünceleri ne olursa olsun işten çıkarma olmayacak." açıklamalarında bulunduğunu ifade eden Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Muhammed Talha Kandil, seçim sonrasında ise yaşananların Böcek'in söylemlerini yansıtmadığını aktardı. 

Eski Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde işe alınan işçilerin ya çıkarıldığını ya da ilçelere sürgün edildiğini iddia eden Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Muhammed Talha Kandil, şöyle konuştu:

"Antalya Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerinden yaklaşık 100 kişi işten çıkarıldı, yaklaşık 50 kişi sürgün edildi ve 3 bin 768 üyemiz sendikamızdan zorla istifa ettirildi. Önümüzdeki günlerde bu sayının daha da artacağı biliniyor. Üyelerimize, 'Belediye İş Sendikasına geçin' diye mesajlar gönderiliyor. Sürgün istifaya zorlamak amacıyla yapılıyor. Sürgüne gönderilen işçiler, eşleriyle ayrı yerlere gönderiliyor, aileler param parça ediliyor ve zulüm yapılıyor."

Sürgüne gönderilen işçilere günlük yol harcırahı verilmesi gerektiğine işaret eden Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Muhammed Talha Kandil, aksi takdirde aldıkları maaşları yol parasına harcayacaklarını dile getirdi.

"İşçilerimizin sesi olmak için Bolu'dayız"

Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Muhammed Talha Kandil, Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Hizmet-İş Sendikası tarafından işten çıkarmaları protesto etmek amacıyla bugün Bolu'dan başlatılan Emek ve Adalet Yürüyüşü'ne Antalya'daki işçilerin sesi olmak için katıldıklarını kaydetti.

Haksız yere işten çıkarılan işçiler için Bolu'dan Ankara'ya kadar 11 gün boyunca yürüyeceklerine değinen Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Muhammed Talha Kandil, yürüyüşün 22 Haziran'da CHP Genel Merkez binası önünde yapılacak basın açıklamasıyla sona ereceğini dile getirdi. 

Yürüyüşe Antalya'da işten çıkarılan işçilerin de katıldığını aktaran Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Muhammed Talha Kandil, "İşçi kardeşlerimiz geri alınıncaya, sürgünler, sendikal baskılar duruncaya kadar mücadelemiz devam edecek." diye konuştu.

Yorumlar (0)
-4
açık