Ankara'nın musluklarından su içilebilecek

DSİ'nin inşa ettiği Türkiye'nin en uzun içme suyu tüneli "Gerede Tüneli"nde sona gelindi. Tünel ile Ankara, 2050 yılına kadar içme suyu problemi yaşamayacak.

Ankara'nın musluklarından su içilebilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Türkiye'nin en uzun içme suyu tüneli unvanına sahip olan "Gerede Tüneli" tamamlandı. Tünel ile Ankara 2050 yılına kadar içme suyu sıkıntısı yaşamayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, başkent Ankara'nın içme suyu noktasında rahatlatacak "Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi" ile Ankara'ya memba kalitesinde içme suyu sağlanacak.

Proje çerçevesinde inşa edilen ve toplam 31 bin 592 metre uzunluğuyla Türkiye'nin en uzun içme suyu tüneli olma özelliğini taşıyan Gerede Tüneli ile Gerede Havzası'ndan yıllık 226 milyon metreküp su Ankara'ya aktarılacak.

Günlük ortalama içme-kullanma su tüketimi 1,2 milyon metreküp olan başkent Ankara'nın, 2050 yılına kadar nüfus artışı ve kullanım ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak inşa edilen projenin resmi açılışı önümüzdeki günlerde yapılacak.

Makineyle açılan 4,5 metre çapındaki tünelden, başkent Ankara barajlarında yeterli su bulunması ve projede kalan küçük imalatlar sebebiyle yaz sonu itibarıyla suyun verilmesi planlanıyor.

.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER