Altın ve dolar için yeni tahmin! Trend başlıyor

Altın, dolar, borsa ve mevduattaki kazanç oranları açıklandı. Son dönemde borsadaki sert dalgalanmalar yatırımcıların dikkatini çekmişti. Mevduat faizlerinde ise 1,5 aylık düşüş serisi sona erdi. Güvenli liman olarak görülen altın, 2500 liralık kritik eşiği aştı. Peki, altın ve borsa için tahminler neler? Dolar/TL’de düşüş bekleniyor mu? İşte detaylar...

EKONOMİ 09.07.2024, 09:39 09.07.2024, 15:14 Buse Önder
Altın ve dolar için yeni tahmin! Trend başlıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ait yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. TÜFE ile indirgendiğinde dolar %0,63, euro %1,02, BIST 100 endeksi %1,66 ve külçe altın %1,78 oranında yatırımcısına kaybettirirken, mevduat faizi %1,62 oranında kazandırdı.

Önceki aylarda yatırımcılara en çok kazanç sağlayan yatırım aracı olan borsa, son dönemde sert düzeltmelere sahne oldu. Bu durum, daha risksiz ve güvenli görülen mevduatların getirilerini pozitife çevirdi. Merkez Bankası verilerine göre, 1 ila 3 ay vadeli mevduat faizleri 1.5 ay sonra ilk kez yükseliş gösterdi.

Haziran ayının lideri: Mevduat faizi

Ekonomist Hikmet Baydar, Türkiye İstatistik Kurumu'nun haziran ayı finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıklaması sonrası yaptığı değerlendirmede, mevduat faizlerinin TÜFE’ye indirgenmiş reel getiri açısından şu anda haziran ayının lideri olduğunu belirtti. Baydar, gerek döviz, gerek borsa, gerekse külçe altının reel anlamda eksi getiri sağladığını ifade etti.

Baydar, “Son üç aylık döneme bakıldığında, borsa daha ön plandaydı. Ancak haziran ayında mevduat faizi, TÜFE’ye göre %2,54 oranında kazandırdı. Külçe altın, dolar ve euroda ise görünüm ekside. Bunun sebebi, ülkeye sıcak para girişiyle doların reel anlamda değer kazanmasının yabancı yatırımcının kaybetmesine neden olmasıdır. Mevduat faizlerinin hala cazibesini koruduğunu söylemek mümkün” dedi.

Mevduat faizleri popülerliğini koruyor

Haziran ayında beklentilerin üzerinde bir enflasyon düşüşü olduğunu vurgulayan Baydar, bu durumun mevduat faizlerinin daha yüksek bir reel getiri sağlamasına neden olduğunu belirtti. Temmuz ve ağustos aylarında enflasyonda daha büyük bir düşüş öngörüldüğünü söyleyen Baydar, mevduat faizlerinin popülerliğini korumaya devam edeceğini ifade etti.

Borsa için kritik seviyeler

Baydar, borsa için 11 bin puan seviyelerinin önemli bir direnç oluşturduğunu belirterek, “Orta vadeli göstergeler yönünü yukarı çevirdi. Gri listeden çıktık, makro verilerde düzelmeler var. Merkez Bankası bilançosu daha düzgün. Önümüzdeki süreçte enflasyonda düşüş trendi devam edecek. Ülkeye giren sıcak para ile TL’ye yönelim arttı. Bu da enflasyonda aşağı yönlü trendi hızlandıracak gibi gözüküyor. Borsada yabancı yatırımcı girişleri ile birlikte 11 bin puan direncinin kırılacağını ve 12-13 bin puan seviyelerine doğru yol alınacağını söyleyebiliriz” dedi.

Gram Altın ve Dolar/TL durumu

Gram altının şu an yatay seyirde dalgalandığını belirten Baydar, 2500 liranın üzerinde birkaç gün tutunmasının önemli olduğunu ifade etti. Dolar/TL’de aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda gram altında düşüş yaşanabileceğini belirten Baydar, dolar/TL’de yönün hala aşağı olduğunu, kurun 32.90 seviyelerini görmesi gerektiğini söyledi.

Baydar, “Rating kuruluşlarının ‘Türkiye’de işler yolunda gidiyor’ açıklamaları not artırımı sinyali olarak algılanabilir. Bu durumda yabancı yatırımcıların Türkiye’ye girişleri dolar/TL’de satış baskısını artırabilir. Merkez Bankası, gelen dövizi almayarak piyasada satış baskısına izin verebilir ve bu durumda dolar/TL’de yön aşağı inebilir” diye ekledi.

Yorumlar (0)