Altın tüm zamanların en yüksek seviyesinde!

Küresel piyasalarda yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle artan risk algısı altının gram fiyatını 324 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine taşıdı. Altının ons fiyatı ise 1637 dolar ile son 7 yılın zirvesine ulaştı. Yaklaşık iki ayda yüzde 11 değerlenen gram altında, uzun vadede yukarı yönlü beklentiler sürüyor.

EKONOMİ 23.02.2020, 10:04
Altın tüm zamanların en yüksek seviyesinde!

Başta yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını olmak üzere jeopolitik risklerin de etkisiyle yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak kabul edilen altına talep iyice yükseldi. Risk algısı altının gram fiyatını 324 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştırırken, altının ons fiyatı ise 1637 dolar ile son 7 yılın zirvesine yükseldi. Bu hafta yüzde 5,13'lük yükselişle en çok kazandıran yatırım aracı olan gram altın, aylık bazda yükselişini üçüncü aya da taşıdı.

2019 yılında yüzde 34 getiri sağlayan gram altın, 2020 yılı başından bu yana yüzde 11 değer elde etti. Gram altında kısmi kar realizasyonlarının yaşanabileceğini belirten ekonomistler, uzun dönemde ise altında yukarı yönlü beklentilerinin sürdüğünü kaydediyor. Ekonomistler, yatırımcıları altına yönlendiren bir başka faktörün küresel çapta rekor düşük seviyelerde seyreden faiz getirileri olduğunu, getiri arayışının altını öne çıkan yatırım araçlarından biri haline getirdiğini ifade ediyor.

300-305 bandına dikkat!

Ekonomistler, teknik açıdan altın fiyatındaki olası geri çekilmelerde 300-305 lira bandının izleneceğini, altının ons fiyatında ise 1630 doların üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 1680 doların gündeme gelebileceğini, aksi hâlde 1520 dolar seviyelerine geri çekilmeler yaşanabileceğini belirtti. Bundan sonraki süreçte, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile ilgili haber akışının yanı sıra Çin başta olmak üzere küresel ekonomiye etkilerinin gündemin odağındaki yerini koruyacağını vurgulayan ekonomistler, bu anlamda makroekonomik verilerin fiyatlar üzerindeki etkisinin artabileceğini kaydetti.

Puslu hava altının işine geldi

Altının durumunu Yeni Şafak gazetesine yorumlayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, son 10 yılda yatırımcısına yüzde 430 kazandıran gram altının 2020 yılında yüzde 30 dolaylarında getiri sağlayacağı öngörüsünde bulundu. Güvenli limanlara kaçan yatırımcıların küresel risk iştahının azalmasına sebep olduğunu belirten Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "2019’da küresel ekonomileri olumsuz etkileyen tüm nedenlerin 2020 yılına sarktığını gözlemliyoruz. Altın, puslu havaları sevdiğinden tüm olumsuz gelişmeler, altına olan talebi artırıyor. Çin'de başlayan ve yayılan koronavirüsü, Brexit süreci, küresel ekonomilerde daralma, belirsizlikler ve jeopolitik riskler, altın fiyatlarındaki yükselişlerde etkili oldu" diye konuştu.

Son alım fırsatı

Altın fiyatlarında her ne kadar kısa vade için sert düşüşler beklense de 2020 yılı içinde yükselişlerin devam edeceğini belirten Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarında asıl hedeflerin altının ons fiyatında 1800 dolar, altının gram fiyatında 340 lira seviyeleri olduğunu kaydetti. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Yatırımcısı, kısa vade için öngördüğüm sert düşüşleri, son bir alım fırsatı olarak görmesi gerekiyor. Kısa vade için yükselişler, yerini kar satışlarına bırakabilir. Kısa vadede altın satmak için yükselişini bekleyen yatırımcısı, TL ihtiyacı varsa bu seviyelerden satabilir. Bu seviyeler yatırımcısına alış değil satış fırsatı sunuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bu ortamda al-sat yapılır mı?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, al-sat yapılıp yapılmayacağına ilişkin ise şunları söyledi:

"Böyle ortamlarda kesinlikle al-sat yapmayın. Bu yıl, diğer yıllara kıyasla daha hareketli geçebilir ve ciddi zararlar edebilirsiniz. Satmayın, yükselişler daha da devam edecek. Altın borcu olan, düğün yapacak, altın yatırımı yapacak vatandaşlar ise önümüzdeki üç ay içinde altının gram fiyatında 318-315-307-297 ve 292 lira seviyelerini alım fırsatı olarak görmeli. Altın, al-sat yaparak para kazanılan bir yatırım aracı değildir. Satanların zararına yerine koyduğu bir emtiadır. Bugünlerde panik alımlar da yapmayın . Yeni rekorları görenler, koşa koşa altın almaya gitti. iki hafta önce 297’den almayanların 324’den altın almaları içimize sinmedi. Acele etmesinler, fiyatlar tekrar gerileyecek, son bir alım fırsatı sunacak, panik yapılmamalı. Düşen fiyatlar alım olarak değerlendirilmeli."

Yorumlar (0)
15
az bulutlu