Altın 6 yılın zirvesini gördü

Jeopolitik riskler ve dolardaki düşüşün etkisiyle altının ons fiyatı, yaklaşık 6 yılın en yüksek seviyesi olan 1.411,9 doları gördü.

EKONOMİ 23.06.2019, 11:34 23.06.2019, 16:38
Altın 6 yılın zirvesini gördü

ECB ve Fed'den faiz indirimi sinyali gelmesiyle doların gerilemesi ve Amerika Birleşik Devletleri ile İran geriliminin etkisi sonucu altının ons fiyatı, yaklaşık 1.411,9 doları gördü. Bu rakam ise 6 yılın zirvesi.

Amerika Birleşik Devletleri ve İran arasındaki gerilim, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimi sinyali vermesi ve Amerika Birleşik Devletleri-Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin etkisiyle değer kazanan altının ons fiyatı, bu hafta 1.411,9 dolar ile 4 Eylül 2013'ten bu yana gördüğü en yüksek seviyeyi gördü.

Değer kazancını üst üste 5. haftaya taşıyan altının ons fiyatı, bu haftayı yüzde 4,30 primle 1.399,08 dolardan bitirdi. Ons altın, yatırımcısına yılbaşından bu yana da yüzde 9,1 kazandırdı.

Merkez bankalarının altın talebinin artması

Anadolu Ajansı (AA) Finans Analisti İslam Memiş, Fed'in faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları sonrası altının ons fiyatının yükseldiğini dile getirdi.

Küresel büyüme endişeleri, ticaret savaşları ve Fed'in faiz politikalarının yatırımcıları güvenli liman altına yönlendirdiğini söyleyen Anadolu Ajansı (AA) Finans Analisti İslam Memiş, merkez bankalarında altın talebinin artmasının da altının ons fiyatındaki yükselişlerde etkili olduğunu ifade etti.

Anadolu Ajansı (AA) Finans Analisti İslam Memiş, Fed'in temmuzdaki faiz indirim olasılığının şimdiden fiyatlanmaya başladığını dile getirerek, "Ons altındaki yükselişler, 1.430-1.450 dolar seviyesi ile sınırlı kalabilir. Altının ons fiyatında kısa vade için 1.415-1.420-1.430 dolar seviyelerini direnç seviyesi olarak takip edeceğiz. Geri çekilmeler ise 1.320 dolara kadar sürebilir." değerlendirmesini yaptı. 

"Ons altının yükselişi devam edebilir"

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ da son dönemde Amerika Birleşik Devletleri-Çin ticaret görüşmeleri ve Amerika Birleşik Devletleri-İran arasındaki gerilim nedeniyle güvenli limanlara olan talebin arttığını ifade ederek, "Bu hafta Fed, faiz indirimi kapısını aralayarak doların değer kaybetmesine neden olunca bu durum, ons altının da hızlı bir şekilde yükselmesini sağladı." diey konuştu.

Ons altında zaman zaman görülen geri çekilmeleri kar satışı olarak yorumlamanın mümkün olduğunu dile getiren İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Ons altının fiyatı 1.350 doların üzerinde kaldığı sürece yükselişi devam edebilir. Burada kritik seviye 1.400 dolar bölgesi. Şimdilik bu seviyenin üzerinde çok kalamıyor. Ancak ısrarcı olması durumunda kademeli bir şekilde 1.410-1.415 dolar ve ardından 1.425 dolar dirençleri yakından izlenmeli."

Yorumlar (0)
28
az bulutlu