Altın 3 haftadır yükselişte!

Küresel piyasalarda yatırımcı risk algısını, hem ekonomi hem de siyaset gündemi bozmuş durumda. Risk algısının olumsuz yönde etkilenmesi, güvenli liman olarak nitelendirilen varlıklara talebi artırdı. 282 lirayı aşan gram altın yükselişini 3. haftaya taşıdı.

EKONOMİ 25.08.2019, 11:52 25.08.2019, 15:22
Altın 3 haftadır yükselişte!

Yatırımcıların güvenli liman olarak görülen varlıklara yönelmesi ile gram altının fiyatı, yükselişini 3. haftaya taşıdı. Uzmanlar küresel çapta yaşanan gelişmelerin gram altına talebi uzun bir süre daha canlı tutabileceğinin altını çizdi.

Özellikle son dönemde küresel çapta zayıf gelen makroekonomik verilerin dünyanın önde gelen ekonomilerine ilişkin resesyon kaygılarını yükseltmesi, uzun vadeli tahvil faizlerindeki düşüş, Brexit krizi, Avrupa'da siyasi belirsizlikler, ülkeler arasındaki ticaret savaşı ve merkez bankalarının para politikalarına dair gelişmeler ekonomi gündemi üzerinde belirleyici konular olarak ön plana çıkıyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticaret savaşında, tarafların zaman zaman sertleşen açıklamaları güvenli liman olarak görülen varlıklara taleplerin yönelmesini beraberinde getirirken, öte yandan her geçen gün yükselen siyasi belirsizlik ve jeopolitik gelişmeler de yatırımcıların risk algısını olumsuz yönde etkiliyor.

Her ne kadar ECB (Avrupa Merkez Bankası) ve Çin'den ekonomiyi destekleyici yönde adımlar atılacağına dair güçlü sinyaller gelmiş olsa da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönem para politikasına yönelik yetkililer arasında görüş ayrılığı bulunması ve net bir sinyal verilmemesi, piyasalarda belirsizliğe neden oluyor.

Diğer taraftan, Avrupa'daki siyasi belirsizliğe İtalya'nın da eklenmesi, Brexit konusunda da anlaşmasız ayrılığın öne çıkması, halihazırda ekonomik açıdan sıkıntılı durumda bulunan bölgeye yönelik endişeleri daha da artırıyor.

Tüm bu gelişmelerle uluslararası piyasalarda hareketinin yönünü tayin eden altının ons fiyatı, 13 Ağustos'ta 1.535 dolar seviyelerini test ederek Nisan 2013 tarihinden bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü. Geçen hafta ise altının ons fiyatı 1.492-1.530 dolar bandında hareket etmesinin ardından haftayı yüzde 1'e yakın değer kazanarak 1.525 doların üzerinde kapatmıştı.

Altının ons fiyatındaki güçlü seyrin ağırlıklı etkisi ile Ağustos ayı başından bu yana yükseliş eğiliminde bulunan altının gram fiyatı, geçen haftayı ise dolar/TL'deki yükselişten de bulduğu destekle yüzde 4'ün üzerinde değer elde ederek 282,4 liradan tamamladı. Böylece altının gram fiyatı, yükselişini de 3. haftaya taşımış oldu.

"Ons fiyatından gram altındaki yükselişe büyük destek"

Konuya ilişkin açıklama yapan Ahlatçı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Barış Ürkün, gram altının son üç haftadır yükselişini destekleyen en önemli gelişmenin, altının ons fiyatındaki hızlı artış olduğunu belirtti.

Ahlatçı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Barış Ürkün, ons altın fiyatının temmuz sonunda 1.419 dolar seviyelerinde bulunduğunu hatırlatarak, fiyatların 1.535 dolar civarına yükselmesinde etkili olan nedenleri şu şekilde sıraladı:

"Küresel resesyon endişelerinde ABD-Çin arasında artan ticaret gerilimi, Çin para birimi yuanın 7 seviyesi üzerine doğru giderek zayıflaması, Hong Kong'da devam eden protestolar, Arjantin'de ön seçim sonrası oluşan endişeler, Avrupa ve Asya'da olumsuz gelen veriler, hard Brexit endişelerinin artması, Almanya'daki ekonomik küçülme görüntüsü sonucu gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici para politikalarına yeniden dönüş beklentileri, faiz indirim beklentilerinin artması."

"Gram altına yönelik talep uzun bir zaman daha aktif kalabilir"

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı kapsamında tarafların birbirine vereceği tepkilerin ons altında yükselişi tetiklediğini ifade eden Ahlatçı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Barış Ürkün, bu durumun gram altında yükselişi beraberinde getirdiğini söyledi.

Ahlatçı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Barış Ürkün, gelecek süreçte, ticaret savaşları kaynaklı etkilerin daha fazla hissedileceği ve güvenli varlıklara ilginin devam edeceği bir dönem içerisinde olunabileceğini belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bu sonucun yaratacağı belirsizlik, ekonomilerde resesyon endişelerini güçlendirerek piyasalarda faiz indirim beklentilerinin ve daha fazla parasal teşvik uygulamalarının artacağına işaret edebilir. Ayrıca Brexit belirsizliği ile Avrupa ekonomisindeki bozulmayı da faiz beklentilerinin nedenleri arasına eklemek gerekiyor. Sonuç olarak ticaret savaşları üzerinden başlayan, zaman zaman kur savaşlarına dönüşen bu gelişmelerde olumlu bir sonuca işaret eden görüntü olmadıkça güvenli varlıklara olan talep artabilir ve böylece gram altında da daha fazla yükseliş yaşanmasına neden olabilir. Sonuç olarak yaşanan tüm gelişmeler gram altına talebi uzun bir süre daha canlı tutacak gibi görünüyor."

Ahlatçı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Barış Ürkün, gram altında 280 lira seviyesinin önemli olduğunun altını çizerek sözlerini şu şekilde tamamladı:
"Bu seviye üzerinde kapanışların devamı halinde kısa vadede 286 lira ve 296 lira seviyeleri gündeme gelebilir. Bu seviyenin altında tutunma durumunda ise kimi zaman yaşanacak düzeltmelerde 272-268 lira seviyeleri tekrar yukarı dönüşler için takip edilmeli."

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu