Albayrak'tan net mesaj: Koronaya rağmen büyüyerek yılı kapatacağız!

Bakan Albayrak, dünyanın Türkiye'nin koronavirüs performansı karşısında gıpta ile baktığını ve beklenenin aksine 2020 yılının büyüme ile bitirileceğini söyledi.

EKONOMİ 27.05.2020, 21:43 27.05.2020, 22:21 Burak!
Albayrak'tan net mesaj: Koronaya rağmen büyüyerek yılı kapatacağız!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TRT Haber'e konuk oldu. Bakan Albayrak burada gündem eilişkin açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs salgınının dünya ve Türkiye ekonomisine etkileri konusunda değerlendirmeler yapan Albayrak, Türkiye'nin büyümeden işsizliğe kadar dünyaya kıyasla daha az etkilendiğini vurguladı.

"Küçülme yok, büyüyeceğiz"

Türkiye'nin açıkara dünyanın gıpta ile baktığı bir performans sergilediğini söyleyen Bakan Albayrak, "Bu yılı pozitif büyüme ile kapatacağız. Koronavirüs krizine rağmen, yüzde 5-10 küçülme değil, inşallah pozitif bir büyüme ile bu yılı kapatacağımızı düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

"Destek paketleri olacak"

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları;

Finansal sistemimizi güçlendirmek için çok önemli adımlar attık.

İç piyasayı normalleştirecek paketlerimiz olacak. Bundan sonraki süreçte, normalleşme sürecinde iktisadi faaliyetin devamı, iç talebin normalleşmesi, sosyal ihtiyaç destek paketleri olacak.

"Türkiye'nin yeri oldukça kıymetli"

Türkiye'nin dünya ekonomisindeki yeri çok kıymetli. Türkiye siyasi ve ekonomik olarak bağımsızlık mücadelesi veriyor. Biz burada olduğumuz sürece anahtar milletin elinde olacak.

"Manipülatif girişimlere karşı tedbir"

Ne faiz ne kur ne de borsa raydan çıktı. (Swap anlaşmaları) Manipülatif girişimlere karşı dünyanın her yerinde tedbir alınır. Türkiye ilk defa ekonomik güvenliği için tedbirler alıyor."

Yorumlar (0)
10
açık