AK Parti'den nüfusu artıracak teklif: Üç çocuğa asgari ücret kadar destek

Genç nüfusun azalmasıyla birlikte harekete geçen AK Parti, 3 ve daha fazla çocuklu ailelere asgari ücret kadar bakım desteği verilmesini içeren teklifi hazırlama çalışmalarına başladı.

EKONOMİ 10.07.2024, 12:16 Şeyda Gül
AK Parti'den nüfusu artıracak teklif: Üç çocuğa asgari ücret kadar destek

Ülke nüfusunu artırmak için düğmeye basan AK Parti, 3 ve daha fazla çocuklu ailelere asgari ücret kadar bakım desteği teklifi için hazırlık yapıyor. En az iki çocuklu ebeveynler için vergi indiriminin de gündemde olduğu destek paketiyle doğum oranlarında artış sağlanması ve annelere destek amaçlanıyor.

Türkiye’de doğum hızı 1,51’e indi

Türkiye’de 1965’te 7 olan doğurganlık hızının 2023’te 1,51’e indi. Türkiye’nin bu konuda ilk defa OECD ülkeleri ortalamasının altına düşmesinin ardından AK Parti hükümeti, doğum oranını artırmayı amaçlayarak öncelikli hedefi haline getirdi.

MYK toplantısında gündeme geldi

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti MYK toplantısında gündeme gelmesinin ardından düğmeye basıldı.

Çözüm önerileri paylaşıldı

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, bir sunum hazırladı. Türkiye’nin nüfus dinamikleri ve doğurganlık haritası üzerine bir sunum gerçekleştiren Keşir, dünyada uygulanan farklı politika setlerine bakıldığında tek seferlik maddi çocuk teşviklerinin çocuk sahibi olma kararını çok fazla etkilemediğini dile getirdi. Keşir, en başarılı sonuçların alındığı uygulamanın kamu destekli çocuk bakım hizmetleri olduğunu vurguladı.

İşte nüfusu artıracak o öneriler

Türkiye gazetesinden Cevdet Fırat Aydoğmuş'un aktardığı haberde, Kadın Kolları Başkanlığı'nın doğum hızının artırılmasına ilişkin önerileri şu şekilde sıralandı;

  • Tüp bebek tedavisinde devlet desteği ile birlikte öngörülen yaş sınırı 40 yaştan 45 yaşa çıkarılabilir.
  • Anne dostu hastane gibi uygulamalar yaygınlaştırılarak devlet hastanelerinde doğum yapma cazip hâle getirilebilir. Doğumun ekonomik ve psikolojik yükü düşürülebilir.
  • Yenidoğan çocuklar için iki yıl süreyle bez ve mama yardımı yapılabilir.
  • Doğum izinlerinden sonra annelere çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilebilir.
  • 3 ve üstü çocuk sahibi olan ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilebilir.
  • İki ve üstü çocuğu olan ailelere araç ve konut alımı başta olmak üzere kademeli olarak vergi indirimleri ve avantajlar sağlanabilir.
  • Aile ve Gençlik Fonu uygulaması, kapsamı genişletilerek çocuk teşvikleri için de kullanılabilir.
  • Doğum parası olarak verilen 1’inci çocuğa 300 TL, 2’nci çocuğa 400 TL, 3 ve üzeri çocuğa 600 TL olan rakamlar güncellenebilir.
Yorumlar (0)