ABD piyasaya milyarlarca dolar sürecek!

Amerikan Merkez Bankası (Fed) tarafından 60 milyar dolarlık bir tahvil alım programı açıklandı. Fed, piyasada uzun vadede dolar sıkıntısı yaşanmaması için bu hamleyi yaptı. Bu, Türkiye gibi gelişmekte olan ve dövize bağımlı ülkeler için şimdilik iyi haber anlamına geliyor.

EKONOMİ 12.10.2019, 11:00
ABD piyasaya milyarlarca dolar sürecek!

ABD Merkez Bankası (Fed), bankacılık sistemi rezervlerinin yeterli miktarda kalmasını sağlamak amacıyla 15 Ekim gününden itibaren aylık yaklaşık 60 milyar dolarlık hazine tahvil alımı yapacağını açıkladı.

Söz konusu açıklamada, tahvil alımının bankacılık sistemine yeterli rezerv sağlamak amacıyla yapıldığı kaydedilerek, bankanın para politikasındaki duruşunda bir değişiklik olmadığı kaydedildi. 

Nakit enjekte edilmeye devam edilecek

Ayrıca, söz konusu alımların en erken 2020 yılının ikinci çeyreğinde biteceği, repo piyasasına ocak ayına kadar nakit enjekte etmeye devam edileceği aktarıldı.

Fed Başkanı Jerome Powell, Denver’da düzenlenen toplantıdaki konuşmasında, "Fed’in elindeki varlık hacminin yeniden büyümesini sağlama zamanının geldiğini" vurgulayarak yakında yeniden varlık alımlarına başlayacağının sinyallerini vermişti.

Diğer yandan, Avrupa Merkez Bankası da 12 Eylül günü Avro Bölgesi ekonomisini canlandırmak amacıyla yeni bir tahvil alım programı açıklamış, kasım ayından itibaren ayda 20 milyar avro tahvil alımına başlayacağını bildirmişti. 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu