ABD enflasyon verileri açıklandı: Piyasalar Fed’in faiz kararını bekliyor

ABD'de Mayıs ayında enflasyon aylık bazda değişmeyerek yüzde 0'da sabit kalırken, yıllık enflasyon yüzde 3.3 olarak beklentilerin altında gerçekleşti. Bu verinin açıklanmasıyla birlikte, Fed'in daha güvercin bir tutum sergileyebileceği beklentisi oluşurken, altın ile Bitcoin fiyatlarında hızlı bir artış gözlendi.

EKONOMİ 12.06.2024, 16:40 Buse Önder
ABD enflasyon verileri açıklandı: Piyasalar Fed’in faiz kararını bekliyor

ABD'de Mayıs ayı enflasyon verileri, Fed’in bugün saat 21.00’de açıklayacağı faiz kararı öncesinde açıklandı. Verilere göre, ülkede tüketici fiyat endeksi (TÜFE) mayıs ayında sabit kalırken (aylık yüzde 0), yıllık bazda yüzde 3.3 oranında arttı.

Piyasa beklentileri, aylık enflasyonun yüzde 0.1, yıllık enflasyonun ise yüzde 3.4 artması yönündeydi. Nisan ayında tüketici fiyatları aylık yüzde 0.3, yıllık ise yüzde 3.4 oranında yükselmişti.

Mayıs ayında çekirdek enflasyon, yüzde 0.3'lük beklentiye karşın yüzde 0.2 olarak gerçekleşti.

Enerji fiyatlarındaki düşüş enflasyonu dengeledi

Mayıs ayında manşet enflasyonun sabit kalmasında, enerji fiyatlarındaki yüzde 2’lik düşüş önemli rol oynadı. Bu düşüşte, akaryakıt fiyatlarındaki yüzde 3.6’lık gerileme etkili oldu. Mayıs ayında elektrik fiyatları sabit kalırken, gıda fiyatlarında aylık yüzde 0.1’lik bir artış görüldü. Barınma fiyatları ise yüzde 0.4 oranında artarak enflasyona en büyük yukarı yönlü katkıyı sağladı.

Bitcoin ve altın hızla yükseldi

Enflasyonun beklenenden düşük gelmesi, Fed’in daha güvercin bir duruş sergileyebileceği yönünde yorumlandı. Bu durum, piyasalarda hızlı tepkilere neden oldu. Mayıs verilerinin açıklanmasının hemen ardından, altının ons fiyatı hızla yükselerek 2.312 dolardan 2.340 dolara çıktı ve günlük yükseliş yüzde 1’i buldu. Bitcoin de hızlı bir artış göstererek 67.795 dolardan 69.440 dolara yükseldi.

Veri öncesinde yüzde 4.42 seviyesinde olan ABD 10 yıllık tahvil getirisi, verilerin açıklanmasının ardından yüzde 4.30’a geriledi.

Yorumlar (0)