AB Komisyonundan 5 ülkeye bütçe uyarısı

AB Komisyonu, İtalya, Fransa, Belçika, İspanya, Portekiz ve Finlandiya'nın 2020 bütçe taslaklarının uyumsuzluklar içerdiği uyarısını yaptı.

EKONOMİ 22.10.2019, 17:59 Hakan Öksüz
AB Komisyonundan 5 ülkeye bütçe uyarısı

AB Komisyonu, üye ülkelerin 2020 yılı bütçe taslaklarına ilişkin ilk değerlendirmenin tamamlandığını duyurdu.

Açıklamaya göre, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ve AB Komisyonu Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, 2020 bütçesinde birlik mali kurallarıyla uyumsuzluklar belirlenen İtalya, Fransa, Belçika, İspanya, Portekiz ve Finlandiya'ya çeşitli tavsiyeler içeren mektuplar yolladı.

İtalya ve Fransa yüksek kamu harcamalarını azaltacak tedbirler alınmadığı, Finlandiya aşırı kamu harcaması yapılacağı, seçimlerin ardından hükümet kurulamamış olan Belçika, İspanya ve Portekiz ise eksik bütçe taslakları sundukları için uyarıldı.

Diğer taraftan, AB Komisyonu, geçen yıl İtalya'nın bütçe planını birliğin mali kurallarına ciddi uyumsuzluk içerdiği gerekçesiyle geri çevirmişti. AB, İtalya'nın kamu borcunu azaltma taahhüdünden sonra ülkeye yönelik disiplin sürecini sonlandırmıştı.

AB kurallarına göre, üye ülkelerin bütçe açıkları GSYH'lerinin yüzde 3'ünü, kamu borçlarının da GSYH'lerinin yüzde 60'ını geçmemesi gerekiyor. 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu