3 çocuklu aileler için yeni çalışma: 17 bin TL'lik destek masada!

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı'nda, nüfus artışındaki yavaşlamayı önlemek için çeşitli tedbirler ele alındı. Bu tedbirler arasında doğum parasının güncellenmesi ve üç çocuklu ailelere 17 bin TL bakım desteği sağlanması da bulunuyor.

EKONOMİ 11.07.2024, 10:01 Buse Önder
3 çocuklu aileler için yeni çalışma: 17 bin TL'lik destek masada!

AK Parti, doğurganlık hızının 1.51’e gerilemesinin ardından bu durumu ve çözüm yollarını ele almak üzere bir dizi çalışma gerçekleştirdi. Yapılan çalıştayların sonuçları Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) sunuldu ve doğurganlık hızının artırılmasına yönelik çeşitli tedbirler önerildi.

Bu tedbirler arasında, 3 ve üstü çocuk sahibi olan ailelere kademeli asgari ücret tutarında bakım desteği sağlanması, belirli bir gelir düzeyinin altında olanlara doğum paketi verilmesi, dar gelirli ailelere 2 yıl boyunca bez ve mama desteği sağlanması ve 2 ve üstü çocuğu olan ailelere araç ve konut alımında kademeli vergi indirimi yapılması gibi maddeler bulunuyor.

Çalışmaların hayata geçmesi mümkün mü?

Çalışmaların uygulanabilirliğine dair SGK Uzmanı Murat Bal, Avrupa'da uygulanan teşviklerin Türkiye'ye de geleceğini belirtti. Bal, "Çalışma Bakanlığı ve Aile Bakanlığı bu konuda çalışmalarını başlattı. Yakın zamanda netleşmesini bekliyoruz. Bu teşvikler, çok çocuklu ailelerin refah seviyesini artıracak ve doğum oranlarında artış sağlayacaktır" dedi.

Ayrıca, Bal, bu teşviklerin bütçe üzerinde ciddi bir baskı oluşturmayacağını, 2024 yılından sonra bütçede rahatlama olacağını ve enflasyonun düşmesiyle birlikte bu tür teşviklerin toplumun geniş kesimlerine yayılacağını ifade etti.

Yorumlar (0)