2023'te altın fiyatı nasıl bir seyir izleyecek?

Küresel gelişmelerden dolayı 2022 yılında ons altın fiyatı dalgalı bir seyir izledi. Para politikalarında gevşeme beklentisi, altına talebi artırdı. Peki 2023'te altının nasıl bir seyir izlemesi bekleniyor? İşte detaylar...

EKONOMİ 30.01.2023, 09:40 Hakan Öksüz
2023'te altın fiyatı nasıl bir seyir izleyecek?

Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle 2022'de küresel piyasalarda kriz patlak verdi. Enflasyonun birçok ülkede son 40 yılın rekorunu kırdığı görüldü. Brent petrol, ons altın ve kriptoda fiyat oynaklığı arttı. Mart ayında 2048 doları gördükten sonra kasımda 1629 dolara inen on altın, 30 Ocak 2023 Pazartesi günü itibarıyla 1930 dolardan işlem görüyor.

2022'de altın fiyatı baskılandı

Goldman Sachs Emtia Araştırma Başkan Yardımcısı Daniel Sharp, altının seyriyle ilgili önemli tahminlerde bulundu. ABD merkezli yatırım bankasının yetkili ismi Daniel Sharp, 2022'de yaşanan jeopolitik gerilim ve enflasyona yönelik başlatılan sert para politikaları nedeniyle altın fiyatının baskılandığını söyledi.

"Ons altın iyi bir performans gösterebilir"

Geçen yıl altının dalgalı bir seyir izlediğini kaydeden Daniel Sharp, "Güçlü merkez bankası alımlarıyla birlikte altına yönelik küresel talep arttı. 2023'te altının uzun süreli bir ralliye hazırlandığı söylenebilir. Bunun için uygun şartlar oluştu. Fed'in faiz artırımında yavaşlamaya gitmesiyle birlikte parasal ortamda yumuşama oluşacaktır. Bu yumuşama döneminde ons altının iyi bir performans gösterebileceği düşünülüyor." dedi.

Not: Bu haberde yer alan veriler bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)