“2020’de tasarruf ön planda olmalı”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken Milli ekonomi için yeni yılda tüketimden çok tasarrufa yönelmek gerektiğini söyledi.

EKONOMİ 17.12.2019, 12:14 17.12.2019, 12:18
“2020’de tasarruf ön planda olmalı”

Alışverişin rahatlama ya da hobi aracı olması yerine ihtiyaçları alma yöntemi şeklinde kullanılması gerektiğini vurgulayan TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2019 yılının sonlarında enflasyon düşüş seyrindeyken 2020 yılını daha rahat geçirebilmek için vatandaşlar tasarrufa yönelmeli ve vatandaşlar ithal olan ürünler yerine yerli ve kaliteli ürünleri tercih etmeli. Vatandaşlar ihtiyaç fazlası tüm ürünlerden kaçınmalı ve popüler alışveriş kampanyalarına aldanıp bütçelerinin üzerinde alışveriş yapmamalı. Vatandaşlar alışverişi bir rahatlama yöntemi ya da hobi olarak değil gerçek ihtiyaçlarını temin etme yöntemi olarak kullanmalı. Vatandaşlar tükenmeden alayım mantığı ile mağazaya girip indirim var yanılgısıyla yeni yıla borçlu girmemeli. Ülkemizin 2020 yılında tüketimden çok tasarrufa ihtiyacı var. 2020 yılında tasarruf ön tasarruf ön planda olmalı.” şeklinde konuştu. 

“Herkes elini taşın altına koymalı”

2020 yılında ithal ürünlere ve lüks tüketim ürünlerine olan talebin düşürülerek vatandaşların tasarruf yapmaya teşvik edilmesinin önemli olacağını belirten Palandöken, “Son dönemlerde yaşanan tüketim çılgınlığı ülke ekonomisine büyük zarar veriyor. Nitekim kısa bir süre önce, kampanya adı altında insanlarımızın cep telefonu başta olmak üzere teknolojik ürünler satın almak için teknoloji mağazası kapısına yığılmaları bizim kültürümüzle uyuşmamaktadır. 2020’de bu çeşit tüketim çılgınlıklarına kesinlikle kanmamalıyız. Açıklanan verilere göre, dış ticaret açığımız Ekim ayında artarak 1.808.000.000 dolara çıktı. Vatandaşlarımızın ithal ve lüks ürünlere olan talebi hiç düşmeden devam ederse bu olay ülke ekonomisi için hiç de olumlu olmaz. Ülkede ithal ürünlere olan talep yükseldikçe ekonomideki dengelenme de uzar. Ülkede ithal ve lüks mallara harcayacağımız parayı tasarrufa dönüştürebilirsek ekonomimizi daha güzel bir seviyeye götürmenin zeminini hazırlarız” diye konuştu.

“Büyümede tasarrufun etkisi yüksek”

Uzun vadeli sürdürülebilir büyüme için tasarrufun ve yerli üretimin önemine vurgu yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İnsanlarımız tüketim çılgınlığına girmeden elinde ki mevcut olan ürünü kullanım ömrü dolana kadar kullanmaya devam etmeli. Özellikle gösteriş için değil ihtiyaç amaçlı alışveriş yapılmalı. Tarım ürünlerinden tekstil ürünlerine, büyük ve küçük makinelerden elektronik aletlere kadar bütün teknolojik ürünlerin en kalitelisi ülkemizde üretilebiliyor. Uzun vadeli sürdürülebilir ekonomik büyüme için önce yerli ürünler tercih edilmeli. Vatandaşlara yerli ürün kullanımı özendirilirken yerli üreticiye verilen destekler de çoğaltılmalı. İnsanlar yerli üretim teknolojik ürünleri tercih ettiğinde daha düşük Kurumlar Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeli. Esnaflarımızın dükkanlarında kullandığı elektronik ürünlerin de yerli ve milli olduğu belirlendiğinde esnafımıza Kurumlar Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) desteği verilmeli” şeklinde konuştu.


 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu