19 Mayıs öncesi çarpıcı rapor! Gençler ya işsiz ya da asgari ücretli!

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), yaptığı yeni araştırmayla birlikte 19 Mayıs'a özel hazırladığı genç işsizlik raporunu yayımladı. "Gençler ya işsiz ya da asgari ücretli!" şeklinde yayımlanan raporda, 2,3 milyon gencin Türkiye’de işsiz olduğu belirtildi. Yüksek öğretim mezunu olup bir işte çalışan gençler ise asgari ücretle çalışıyor. Tıp fakültesi mezunları haricinde mezun olan gençlerin önemli bir bölümü asgari ücretle çalışıyor. Mühendislikten mezun olan gençlerden asgari ücrete yakın bir maaşla işe başlayanların oranı da yüzde 40-50 civarında… İktisadi ve idari bilimler, sosyal bilimler mezunlarında da bu oran yüzde 60'lara yaklaşıyor.

EKONOMİ 19.05.2022, 15:29 19.05.2022, 16:50 Ömer Aksan
19 Mayıs öncesi çarpıcı rapor! Gençler ya işsiz ya da asgari ücretli!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2022 1'inci Çeyrek Hanehalkı İşgücü Araştırması ile 2021 yıllık verileri çerçevesinde Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Türkiye'de genç işsizlik oranlarını kapsayan bir rapor hazırladı. Söz konusu araştırmada, 16 Mayıs 2022'de TÜİK'in yayımladığı 1'inci çeyrek rakamlarına göre Türkiye'de, her 2 genç kadından birinin işsiz olduğu bildirildi.

“Türkiye’de genç işsiz oranı, dünya ortalamasının üzerinde”

İş aramayı bırakan, ümidini iş bulmaktan kesen ve işgücü dışına çıkmış olan gençlerde de, hem geniş hem de dar tanımlı işsizlik oranının arttığı bilgisi de ayrıca raporda yer alıyor.

TÜİK 2021 yıllık rakamlarına göre, dar tanımlı işsizlik oranı gençlerde yüzde 21,1, geniş tanımlı işsizlik oranı da yüzde 41 civarında. Söz konusu veriler, dar tanımlı genç işsizliğe oranla geniş tanımlı genç işsizliğin 20 puan daha çok olduğunu gösteriyor. Rapora bakıldığında, Türkiye'deki genç işsizlik oranı dünya geneline bakıldığında üst sıralarda bulunuyor.

2022 yılı Mart verilerine bakıldığında, genç işsizliği G7 devletleri ortalamasında yüzde 9,1, OECD ortalamasına bakıldığında ise yüzde 11,1 ve AB ülkeleri ortalamasında da yüzde 14 düzeyinde gerçekleşti.

“Üniversite mezunları, asgari ücretle işe başlıyor”

Raporda, Türkiye'de üniversite mezunu olan gençlerin asgari ücretle işe başladıkları da belirtildi. Gençlerin büyük bir bölümünün iş bulamadığı raporda belirtilirken, üniversite mezunu gençlerin işe başlama maaşlarının asgari ücret düzeyinde kaldığı aktarıldı.

Tıp fakültesi mezunları haricinde herhangi bir fakülteden mezun olan gençlerin önemli bir bölümünün asgari ücret düzeyinde bir ücretle çalıştığı bilgisine yer verilen raporda, mühendislikten mezun gençlerden asgari ücrete yakın bir maaşla işe başlayanların seviyesi ise yüzde 40-50 civarında olduğu belirtiliyor.

İktisadi ve idari bilimler, sosyal bilimler mezunlarında da bu oran yüzde 60'lara varıyor.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu