150 bin TL’lik faizsiz kredide yeni gelişme

TBMM Başkanlığına sunulan Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi ile birlikte evlenecek çiftlere verilecek olan 2 yıl ödemesiz kredinin detayları belli olmaya başladı.

EKONOMİ 02.11.2023, 16:51 04.11.2023, 08:58 Şeyda Gül
150 bin TL’lik faizsiz kredide yeni gelişme

Geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın açıkladığı yeni evlenecek olan çiftlere faizsiz evlilik kredisi için geri sayım sürüyor. 2 yıl ödemesiz kredi verilmesini de içeren Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi’nin TBMM Başkanlığına sunulduğu öğrenildi.

Faizsiz evlilik kredisi ne zaman verilecek?

Gazetecilerin “Bu ay içerisinde çıkmasını bekliyor muyuz?” sorusunu yanıtlayan Bakan Göktaş, tüm çalışmaları tamamladıklarını belirterek “Meclis'e önümüzdeki günlerde gelecek. Yeni yıldan önce hayata geçmesini bekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Buna göre, yeni evleneceklere faizsiz evlilik kredisinin Aralık ayı içerisinde verilmesi bekleniyor.

Evlilik kredisinden kimler faydalanacak?

Bakan Göktaş, faizsiz evlilik kredisi için kriterleri de açıkladı. 18-27 yaş sınırının olacağını dile getiren Bakan Göktaş, kriterlerinin hepsinin Meclis'te görüşüleceğini söyledi. “Gelir kriteri var, yaş kriteri var. Belli suçlara bulaşmamış olmak ve deprem bölgesinde yaşamış olmak gibi kriterler var” diyen Bakan Göktaş, bu kriterlere uyan herkesin faizsiz evlilik kredisinden faydalanabileceğini söyledi.

2 yıl geri ödemesiz kredi

4 yıllık kredinin, 2 yıl geri ödemesiz olacağını ve sıfır faizle verileceğini belirten Bakan Göktaş, yönetmelik çıkarılması gerektiğini belirtti. Bakan Göktaş, pilot bölgeden başlama nedeninin deprem bölgesindeki gençlere destek olduğunun bilgisini verdi.

Yorumlar (0)