1 Ocak'ta başlıyor: "Fiyatları düşürebilir"

TÜDER Genel Başkanı Levent Küçük, restoranlarda yılbaşında başlayacak fiyat listesi asma mecburiyetinin tüketiciye müspet yansıyacağını kaydederek, bahse konu kararın rekabete yapacağı katkı sebebiyle fiyatların düşmesini de temin edebileceğini dile getirdi.

EKONOMİ 28.12.2023, 22:41
1 Ocak'ta başlıyor: "Fiyatları düşürebilir"

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Gerçekleştirilmesine İlişkin Yönetmelik, geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Bu doğrultuda, hizmetlerin özelliğine ve tüketicilere sunuluş şekline göre, fiyat ve tarife listelerine dair pano, levha, belge ve benzerleri, hizmetin verildiği iş yerinde, ayrıca pastane, kafe, restoran, lokanta ve benzeri yiyecek içecek hizmeti verilen yerlerde ise iş yerinin giriş kapısının önüne ve hizmet verilen masaların üstüne, tüketicilerce kolay bir şekilde okunabilir ve görülebilir biçimde konulacak, takılacak veyahut asılacak.

1 Ocak 2024 itibarıyla yürürlüğe girecek olan düzenlemeyle, tüketicilerin yiyecek içecek hizmeti verilen yerlerde daha iş yerine girmeden fiyat ve tarife listelerini görebilmesi ve fiyat kıyaslaması yaparak tercihte bulunabilmesi temin edilerek, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının en üst düzeyde korunması, bilgilendirilmesi ve oluşabilecek mağduriyetlerin engellenmesi amaçlanıyor."Tüketicilere her manada müspet yansıyacaktır"

TÜDER (Tüketiciler Derneği) Genel Başkanı Küçük, "Piyasa rekabetinin temini ve tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması bakımından faydalı bir uygulama. Yetkili birimlerce denetimler yapılmalı. Bu karar rekabeti sağlayacağından dolayı fiyatlarda düşüşe sebep olmasını bekliyoruz. Bu hususta taviz verilmezse ve gerekli denetimler gerçekleştirilirse tüketicilere her manada müspet yansıyacaktır."

Yorumlar (0)