"1 Milyon Yazılımcı" projesinin ayrıntıları belli oldu!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "1 Milyon Yazılımcı" projesine ilişkin yaptığı açıklamada, "Tarihi bir istihdam hamlesi olan bu proje, Türkiye’ye ve gençlerimize yazılımda çok daha ileri noktaya ulaşma imkânı sağlayacak." ifadelerini kullandı. 

EKONOMİ 21.04.2020, 11:08 21.04.2020, 11:25

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından bir video paylaşarak, "1 Milyon Yazılımcı projemiz, YEP Eylem Planı kapsamındaki İstihdam Projeleri içerisinde bizi en çok heyecanlandıran proje olmuştu. Tarihi bir istihdam hamlesi olan bu proje, Türkiye’ye ve gençlerimize yazılımda çok daha ileri noktaya ulaşma imkânı sağlayacak." notunu düştü. 

Bakan Albayrak, paylaştığı videoda şu ifadeleri kullandı:

"Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız Türkiye'ye yazılım alanında tarihi bir kapasite kazandıracak 1 milyon yazılımcı projemiz tamamlandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı bu proje kapsamında gençlerimize online eğitimle yazılımcı olma imkânı sağlayacağız."

"Türkiye'de 140 bin civarında yazılımcı insan kaynağı mevcut"

"Bildiğiniz gibi yazılım sektörü geleceğin değil bugünün en önemli iş alanlarından biri haline geldi. Türkiye'de bugün 140 bin civarında yazılımcı insan kaynağı mevcut. Özellikle ara eleman açığımız bulunuyor. Türkiye olarak büyük ideallerimiz ve hedeflerimiz var. Yazılım alanında büyük bir sıçrama sağlarsak inanın hedeflerimize ulaşmamız çok daha kolay olacak."

"Firmalarımız bu alanlarda çalıştıracak insan kaynağı bulamamaktan yakınıyor"

"Türkiye'de sınırlı sayıda yazılımcı bulunması nedeniyle yazılımcılar bir projede; sistem analisti, sistem test uzmanı, proje yöneticisi, tasarım uzmanı, güvenlik uzmanı gibi birçok görevi aynı anda yürütmek zorunda kalıyor. Ve firmalarımız bu alanlarda çalıştıracak insan kaynağı bulamamaktan yakınıyor."

"Sektördeki nitelikli eleman ihtiyacını giderecek"

"İşte 1 milyon yazılımcı projesi; sektördeki nitelikli eleman ihtiyacını giderecek. Yazılımcıların sadece uzmanlaştıkları işe yönelerek daha verimli ve üretken çalışmasına imkân tanıyacak ve ülkemize bu alanda arzu ettiğimiz yetkinliği sağlayacak."

"31 eğitim şu anda hazır"

"Peki, nedir bu 1 milyon yazılımcı projesi? Bakanlığımızın gençlerimizin hizmetine sunduğu bu proje kapsamında gençlerimiz; BTK'daki eğitim portalı üzerinde eğitim alacaklar. 13 kategoride, 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitim şu anda hazır. Ve yıl sonuna kadar eğitim sayısını 100'ün üzerine çıkaracağız."

"Derslerimize hemen ulaşabilirsiniz"

"Online eğitim platformundaki algoritma, big data, bilgisayar programlama, block chain, iş zekâsı, office programları, oyun programlar, siber güvenlik veri tabanı ve web programlama alanında derslerimize hemen ulaşabilirsiniz."

"Özgeçmişler, tüm firmaların erişimine açık bir havuzda duracak"

"Genç arkadaşlarımızın aldığı her eğitim ve başarı dereceleri, hazırladıkları özgeçmişlerine otomatik olarak işlenecek. Tüm bu özgeçmişler, tüm firmaların erişimine açık bir havuzda duracak. Hali hazırda yazılımcı ihtiyacı duyan şirket ve firmalar buradan aradıkları kriterlere uygun adayları bulabilecek."

"Eğitimi bitiren arkadaşlarımız birçok alanda iş bulabilecekler"

"Eğitimi bitiren arkadaşlarımız; bilgi güvenliği uzmanı, iş analisti, network uzmanı, siber güvenlik uzmanı, test uzmanı, web tasarım uzmanı, yardım masası uzmanı ve yazılım geliştirme uzmanı gibi birçok alanda iş bulabilecekler."

"Programa katılmak isteyenler, internet üzerinden başvuru yapacak ve özgeçmiş dolduracak. Ve hemen eğitimi almaya başlayabilecekler."

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu