"1 Milyon Yazılımcı Projesi"ne bir haftada 451 bin başvuru!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "1 Milyon Yazılımcı Projesi"ne yapılan başvuru sayısının 1 haftada 451 bine ulaştığını duyurdu. 

EKONOMİ 30.04.2020, 10:55
"1 Milyon Yazılımcı Projesi"ne bir haftada 451 bin başvuru!

"1 Milyon Yazılımcı Projesi"ne bir haftada 451 bin başvuru yapıldı.

Konuya ilişkin açıklama, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan geldi.

Bakan Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

"1 Milyon Yazılımcı Projemiz gençlerin büyük teveccühüyle karşılaştı. Başvuru sayısı 1 haftada 451 bine ulaştı. Bilişim firmaları ve üniversitelerden destek mesajları alan projemiz, yakında gençlerimizi heyecanlandıracak sürprizlerle yoluna devam edecek."

Hazine ve Maliye Bakanlığının Twitter hesabından, "1 Milyon Yazılımcı" projesine ilişkin açıklama yapılmıştı.

Açıklamada, "Ülkemizi yazılım sektöründe dünyanın lider ülkeleri arasına sokacak devrim niteliğindeki #1MilyonYazılımcı projesi hakkında güncel bilgilere @1milyonistihdam hesabımızdan ulaşabilirsiniz." denilmişti. 

Söz konusu Twitter adresinde, 9 maddede tüm ayrıntılara yer verilmişti. 

İşte o maddeler...

"Bilgi Teknolojileri alanında kariyer sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın özgeçmişlerinin oluşturulması kapsamında 1 Milyon İstihdam uygulaması geliştirilmiştir."

"1Milyon İstihdam uygulaması, sektörün yazılımcı ihtiyacına büyük oranda karşılık verecek bir proje olarak önümüzde durmaktadır. Bu kapsam dahilinde vatandaşlarımızın özgeçmişlerinin dijital ortamda erişilebilir olması amaçlanmaktadır."

"BTK Akademi ve 1 Milyon İstihdam uygulamaları arasındaki entegrasyon sayesinde kullanıcıların BTK Akademi üzerinden aldıkları eğitimlerin ve kazandıkları yetkinliklerin istihdam uygulaması içerisindeki özgeçmişlerine yansıtılması sağlanacaktır."

"CV havuzunda ihtiyaca göre nitelikler filtrelendiğinde alınan ve tamamlanan bu eğitimler işverenlere önemli bir referans olacaktır."

"Katılmak isteyenler 'https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr' adresinden kayıt olup CV bilgilerini doldurduktan sonra BTK Akademi üzerinden eğitimlere katılabileceklerdir."

"1 Milyon İstihdam kapsamında 'https://btkakademi.gov.tr/portal/' adresinde 13 kategoride 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitim videosu bulunmaktadır. Yıl sonuna kadar eğitim videosu 100’e çıkacaktır."

"Tamamlanan eğitimler ve başarı dereceleri, sistemdeki özgeçmişlere otomatik olarak işlenecektir. Programı tamamlayanlar; bilgi güvenliğinden, veri analistliğine, siber güvenlikten, yazılım geliştirmeye kadar 15 farklı alanda uzman olarak istihdam edilme imkanı kazanacaktır."

"Bu 15 farklı uzmanlık alanı; Bilgi Güvenliği Uzmanı- İş Analisti- Network Uzmanı- Proje yöneticisi- Raporlama Uzmanı- Sızma Testi Uzmanı- Siber Güvenlik Uzmanı- Sistem Uzmanı- Sistem Analisti- Test Uzmanı- Veri Analisti – Veritabanı Yöneticisi – Web Tasarım Uzmanı -Yazılım Geliştirme Uzmanı- Yardım Masası Uzmanı"

"Alınan her eğitim ve başarı dereceleri Cv’lerine otomatik olarak işlenecek, yazılımcı arayan şirket ve firmalar buradan kriterlere uygun adayları bulabilecektir."

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu