Yüz yüze eğitim için okullarda alınan tedbirler 

Covid-19 sebebiyle uzun süre ara verilen yüz yüze eğitim yarın (6 Eylül) başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından iş birliği içinde karar verilen, “okullarda alınan tedbirler” tam listesi yayınlandı.  

EĞİTİM 05.09.2021, 13:57
Yüz yüze eğitim için okullarda alınan tedbirler 

Koronavirüs sebebiyle yüz yüze eğitime uzun süre ara verilmiş ve öğrenciler EBA TV ve uygulama üzerinden uzaktan ders işlemek durumunda kalmışlardı. Salgının seyrinin değişmesi ve aşılama oranının artmasıyla birlikte geçtiğimiz hafta içinde uyum eğitimleri yapılmıştı. 1-3 Eylül 2021 tarihlerinde düzenlenen eğitimlerde 165 bin 450 öğretmen ve 2 milyon 359 bin 422 öğrenci uyum eğitiminden geçmişti. 

Tüm kademe ve sınıf seviyelerinde bulunan öğrenciler için kesin ders zili ise yarın sabah itibarıyla çalacak. 18 milyon öğrenci ve 1 milyondan fazla öğretmen, Covid-19 salgını öncesinde olduğu gibi yüz yüze eğitime başlayacak. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliği içerisinde okullarda, kantinlerde, yemekhanelerde, pansiyonlarda ve servislerde uygulanacak yeni düzenlemeler getirildi. Bundan sonra maske, mesafe ve hijyene daha fazla dikkat edilirken amaç, okulların bir daha kapatılmaması olacak. 

Pansiyon, kantin ve yemekhaneler açılıyor 

Ülke genelindeki yaklaşık 58 bin okulda bulunan pansiyon, yemekhane ya da kantin gibi hizmet alanları kullanıma açılacak. Okullarda ve okullara bağlı hizmet veren bu alanlarda sağlıklı hizmet için gerekli tüm koşullar sağlandı. Covid-19 ile mücadele kapsamında temizlik, dezenfektan ve maske ihtiyaçlarının karşılanması için toplam 650 milyon lira ödenek gönderildi. 58 bin okul için toplamda 113 bin temizlik personeli işe alındı. Elektronik takip sistemi kuruldu 

İl, ilçe, kurum ve okul düzeyinde eğitimin aksamasının önüne geçmek ve tüm süreçlerin anlık takibini yapmak için bakanlık bünyesinde elektronik takip sistemi kuruldu. Bu yöntem sayesinde hem personellerin hem de öğrencilerin risk durumları, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde takip edilecek.  

Aşı olmayanlar PCR testi yaptıracak 

Aşı olmayan okul çalışanları ve öğretmenler, “Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi’ne” göre haftada 2 kez PCR testi yaptıracak ve bu testlerin sonuçları okul yönetimiyle paylaşılacak. Okul içerisinde belirlenen yerlere, sınıflara ve öğretmen odalarına temiz maske kutuları ve maske atık kutuları konulacak. Okullarda yeterli sayıda maske olması sorumluluğu ise Milli Eğitim Bakanlığı’nda olacak. Okulların rutin temizlik aralığı sıkıştırılacak ve okul içerisindekilerin el hijyenine dikkat etmesi için sabun ve dezenfektan sık sık temin edilecek. Ders saati azaltılmayacak 

Ders saatleri, Covid-19 salgını öncesinde olduğu gibi yapılacak. Ders süreler, 40 dakikayı aşmayacak. Ayrıca okul içinde ve bahçede sosyal mesafeye dikkat edilecek. Kalabalık oluşturulmasına izin verilmeyecek, gerekirse teneffüs saatleri her sınıf için ayrı olarak düzenlenecek. Beslenme saatleri de mümkün olduğunca farklı zamanlarda yapılacak. Beslenme yaparken de salgın tedbirlerine uyulacak.  

Velilerden bilgilendirme formu alınacak 

Okulun ilk haftasında velilerden bilgilendirme formları alınacak. Herhangi bir hastalık durumuna karşı öğrenci ve öğrenci ile aynı evde yaşayan kişilerin bilgilerinin yazılı olduğu bu formlar kullanılacak. Ziyaretçilerin ve velilerin okula girişine izin verilmeyecek. Girişin zorunlu olması halinde ise maske-sosyal mesafeye dikkat edilecek ve HES kodu istenebilecek. 

Yorumlar (0)
13
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur