YÖK'ten özel yetenek sınavı kararı!

Yükseköğretim Kurumu, üniversiteye girişte 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılmasının bir yıl ertelendiğini duyurdu.

EĞİTİM 20.10.2019, 18:09 Hakan Öksüz
YÖK'ten özel yetenek sınavı kararı!

YÖK, hem merkezi yerleştirme hem özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılan 14 programda, 2020 yılı itibariyle yetenek sınavlarının kaldırılacağını aktarmıştı. 

Konuyla ilgili öğrencilerin ve öğrenci velilerinin, 2020 için hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları gerekçesiyle söz konusu kararın gözden geçirilmesine yönelik görüş, öneri ve istekleri dikkate alınarak, kararın uygulanmasının, bir yıl ertelenmek suretiyle 2021 yılından itibaren başlatılması konusu görüşülerek karara bağlandı.

Bilgilendirmede, "Bu vesile ile Yükseköğretim Kurulunun, 'Eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına özel önem verdiğinin”'altını bir defa daha çizmek isteriz" denildi.

Kararın uygulanacağı 14 program

YÖK Genel Kurulu'nun söz konusu kararının uygulanacağı 14 program şu şekilde: "Çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı."

Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu