YKS öncesi adaylara önemli uyarılar!

ÖZ-KUR-DER Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, adayların sınavdan bir gün önce ders çalışmayı bırakması konusunda uyarıda bulunarak, "Dinlendirici özelliği olan bol oksijenli yerlerde oturarak ve dolaşarak günlerini geçirebilirler." dedi.

EĞİTİM 11.06.2019, 15:59 11.06.2019, 16:35 Banu Fırıncılar
YKS öncesi adaylara önemli uyarılar!

Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, üniversite sınavına girecek adayların bir gün önceden ders çalışmayı bırakması, dinlendirici özelliği olan bol oksijenli yerlerde oturarak ve dolaşarak günlerini geçirmesi gerektiğini belirtti.

Çevik, 15-16 Haziran'da Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi öğrencilere uyarılarda bulundu.

YKS Temel Yeterlilik Testi'nin 15 Haziran'da saat 10.15'te düzenleneceğini ve adaylara 135 dakika süre verileceğini hatırlatan Çevik, 16 Haziran'da 10.15'te Alan Yeterlilik Testi'nin, 15.45'te ise Yabancı Dil Testi'nin uygulanacağını söyledi.

"YKS kılavuzunu dikkatle okuyun"

Çevik, adayların sınav öncesinde YKS kılavuzunu mutlaka dikkatle okuması gerektiğini ifade ederek, öğrencilerin, sabah oturumlarında saat 10.00'dan, öğleden sonraki oturumda ise 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacaklarını, önceden sınava girilecek yerin görülmesi gerektiğini belirtti.

Sınava girişte geçerli kimlik belgesi ve sınava giriş belgesinin bulundurulması gerektiğini hatırlatan Çevik, ilgili oturuma ait sınava giriş belgesini yanlarında bulundurmayan adayların binalara giremeyeceğini söyledi.

"Sınavda sadece sorulara odaklanın"

Çevik, sınav kaygısının, adayın başarısını engelleyecek seviyede olmaması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Gerçek performans için orta düzeyde kaygı duymak yeterlidir. Adaylar, sınavda sadece sorulara odaklanmalıdır. 'Sınavda başarısız olur muyum?' düşüncesi kaygıyı artıracağı için başarı kaybına sebep olacaktır. Bu da sonuç olarak adayda öz güven eksikliği yaratabilir. Bugüne kadar yapılamayanlara takılmak zaman ve motivasyon kaybettirir. Başkalarının performansına göre değil, kendi süreç gelişimine göre analizler yapılmalı, kazanmak istenilen şeye kazanamamak korkusu bulaştırılmamalı. Çalışma ritmini bozmamak ana kural olmalı."

Ebevenylere uyarı

Ahmet Çevik, ebeveynlerin, sınavın bir son olmadığını bilmesi, adaylara güvendiklerini her fırsatta hissettirmesi, sonuç ne olursa olsun çocuklarının kendileri için önemli olduğunu dile getirmesi gerektiğine işaret etti.

Ebeveynlerin sınav öncesinde, "ertesi gün çok büyük bir olay varmış gibi" davranmaması gerektiğini kaydeden Çevik, olağan bir gün geçirilmesinde fayda olacağını, bir gün öncesinde sınavla ilgili konuşmalardan uzak durulması gerektiğini belirtti.

"Sınav haftasında yeni konu çalışılmamalı"

Çevik, sınav haftasında yeni konu çalışmanın zihin karışıklığına neden olabileceğini ifade ederek, "Yeni konu çalışmak yerine güçlendirme çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Deneme sınavlarında yanlış ya da boş soruları konuya geri dönerek yeniden çözmek iyi bir tamamlama ve pekiştirme çalışması olacaktır." dedi.

Ağır fiziksel egzersizlerden kaçınılması gerektiğini söyleyen Çevik, adaylara son hafta yapmaları gerekenlerle ilgili şu uyarıları yaptı:

"Beslenme ve uyku düzeni sağlıklı ve yeterli hale getirilmelidir. Lüzumsuz iletişim gerginliklerinden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Sınava 2 gün kala rötuş çalışmaları yapılmalı, yeni konu kesinlikle çalışılmamalıdır. Son iki günde çalışmalar bırakılmalıdır. Son iki gün demlenme zamanıdır ve bilginin oturması, bedenin ve zihnin dinginleşmesi için son derece önemlidir. Eğer son iki gün çalışmamak çok kaygı yaratacaksa mümkün olduğunca hafif tempoda soru çözülebilir."

"Deneme sınavlarının sayısı artırılabilir"

Çevik, adayların, sınav anı stratejisini de artık belirli bir şablona oturtmaları gerektiğini, bunun içinde deneme sınavlarının sayısının artırılabileceğini ve şablonların bu sınavlarda test edilebileceğini anlattı.

"Hangi testten başlanacağı, turlama sisteminin nasıl uygulanacağı, süre yönetiminin nasıl takip edileceği iyice kurgulanmalı." diyen Çevik, şunları söyledi:

"Adaylar sınavdan bir gün önce ders çalışmayı bırakmalıdır. Dinlendirici özelliği olan bol oksijenli yerlerde oturarak ve dolaşarak günlerini geçirebilirler. Sınavı mümkün olduğu kadar zihinlerinden uzaklaştırmaya çalışarak, sevdikleri kişilerle sohbet etme fırsatları oluşturmalıdırlar."

"Sağlığı bozma tehlikesi olan yiyeceklerden kaçının"

"Akşam yemeğinde sağlığı bozma tehlikesi olan yiyeceklerden uzak durulmalı, farklı yemeklerden ziyade genellikle yenilen yemekler tüketilmeli." ifadesini kullanan Çevik, "Uyku saati yaklaşınca ılık bir duş alınmalı; yatağa uzanarak dinlendirici, rahatlatıcı kitaplar okunmalı veya müzik dinlenilmeli; uyku saatinde her türlü olumsuz düşüncelerden uzaklaşarak rahat bir uykuya geçilmeli. Sınava giderken götürmek zorunda olunan belgeler hazırlayıp bir zarfa yerleştirilmeli." diye konuştu.

"Nefes egzersizi yaparak gevşeyin"

Çevik, adayların sınav sabahı biraz erken kalkarak besleyici ve enerji verici bir kahvaltı yapması, sınav belgelerini alarak yola erken çıkmaları gerektiğini belirtti.

Sınav dışındaki konularda sohbet edilmemesi gerektiğini söyleyen Çevik, sınav stresinin yükseldiğini hisseden adayların nefes egzersizi yaparak gevşeyebileceğini aktardı.

"Soru köklerini dikkatli okuyun"

Adayların sınavda daha önce denemelerde uyguladığı ve başarılı olduğu sırayı izlemesi gerektiğini dile getiren Çevik, soru köklerinin çok dikkatli okunmasının öneminden bahsetti.

Çevik, soruya yanıt olamayacak seçenekleri eleme yoluna gidilmesi gerektiğini kaydederek, uzun ve karışık gibi görünen sorular karşısında panik yapmamak gerektiğine işaret etti.

"Bilgi sahibi olmadığınız soruları yanıtlamayın"

Ahmet Çevik, sorularda verilen şekil ve verilerin tekrar çizilmemesi ve yazılmasının zaman kaybettireceğini belirerek, paragraf ya da bir parçaya bağlı sorularda önce sorunun okunması gerektiğini belirtti. 

Soruyu yanıtlayamayan adayın güvenini kaybetmemesinin önemine işaret eden Çevik, adayın, bilgi sahibi olmadığı soruları yanıtlamaktan kaçınması gerektiğini kaydetti.

Çevik, sorulara takılmamaya dikkat edilmesi, bir soruda çok fazla zaman harcanılmaması gibi uyarılarda bulunarak, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

"Soru, çözebilecek nitelikteyse yanına işaret konularak vakit kaldığında tekrar ona dönülmelidir. Dikkatin sınav boyunca kesilmemesi mümkün değildir. Zaman zaman zihnin dağıldığı hissedildiğinde, bir süre kalemi bırakmak, gözleri kapatıp ve derin bir nefes almak tekrar konsantrasyon sağlar. 10-15 saniyelik bir dinlenme egzersizi, sınava tekrar dikkatin verilmesine yardımcı olacaktır. Aday, her şeyden önce kendine güvenmeli ve başaracağına inanmalıdır."

Yorumlar (0)
-1°
kapalı