Üniversitelerde spor tesislerine yatırımlar sonuç veriyor

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay, ülkemizdeki üniversitelerin tesisleşme açısından bakıldığında Avrupa'nın ilerisinde bulunduğunu ve bunun da başarıyı doğal olarak getirdiğini kaydetti.

EĞİTİM 26.12.2022, 13:09 26.12.2022, 13:14 Burak Kaya
Üniversitelerde spor tesislerine yatırımlar sonuç veriyor

Günay yaptığı paylaşımda, ülkemizin spor tesisleri açısından zengin bir ülke olduğunu ifade etti.

Son 10 senede üniversitelere spor tesisi anlamında önemli yatırımlar yapıldığını söyleyen Günay, "Son senelerde devletimiz spor tesisi yatırımlarının büyük bir kısmını üniversitelerde planladı. Liselerde de bulunuyor. Spor tesislerine üniversitelerimiz kavuşması oldukça güzel. EUSA üyesi olduğumdan çok rahat bir şekilde biliyorum ki, üniversitelerimizin yarısında olan tesisler Avrupa'nın tamamında bulunmuyor. Çok güzel tesislerimiz var ve daha da güzelleri olacak. Bu yatırımlar oldukça doğru adımlardır." şeklinde konuştu.

Ülkemizin üniversite sporları anlamında Avrupa ve dünyada başarılı olduğunu söyleyen Günay, 2022 senesinde EUSA tarafından en başarılı 3. ülke seçildiklerini paylaştı.

"Kadın sporlarında elde edilen başarılar takdire şayan"

Tüm dünyada başarılı bir grafik çizdiklerini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Günay sözlerini şöyle sürdürdü:

"A milli takımlarımızı oluşturmuş olan sporcularımızın bir çoğu eğitimlerine üniversitelerinde devam ediyor. Öğrencilerimiz aynı zamanda bizlerin de takımlarını oluşturuyor. 2022 yılında özellikle kadın sporlarında da ciddi başarılar elde ettik. Başarılarımızın yarısından çoğu kadınlarımızdan geldi. Özellikle boks ve güreşte sporcularımızın neredeyse yüzde 100'lük bir başarısı bulunuyor. Bu durum da bizleri çok mutlu ediyor. Sporda akademi eğitimi alan başarılı sporcuların ülkemizi yurt dışında temsil ediyor olmaları bir hayli önemli."

"Ülkemiz bir spor ülkesi oldu"

Üniversite öğrencilerinin spora katılmasının bir hayli önemli olduğunu ifade eden Günay, şunları söyledi:

"Ülkemizde 208 üniversite bulunuyor. 7,9 milyon da üniversite öğrencisi var. Bunun 3,5 milyonluk kısmı örgün eğitim alıyor. Son 10 senede üniversite sayılarının artması ve her şehirde üniversitenin bulunması spora katılım anlamında ciddi düzeyde katkı verdi. Üniversitelerimizde 33 bin lisanslı sporcumuz var ve bu sayı bizler için oldukça büyük bir öneme sahip. Bu sene 45 bin lisanslı sprocu hedefimiz var. 10 senelik süreç içinde ÜNİLİG'in gelişmesi de çok mühim. Bakanlığımıza şükranlarımızı iletiyorum. Geçtiğimiz sene branş sayımız 38 idi, bu sene 49'a çıkardık ve gençlerimizi sporla buluşturmak temel maksadımız."

Prof. Dr. Günay, devletin kurumlara ve tesislere yapmış olduğu desteklerle sporun yaygınlaşmasına imkan verdiğini ve bunun da doğal olarak başarıyı getirdiğini anımsatarak, "Ülkemiz bir spor ülkesi olmuştur. Bu sene 5 bin 200 madalyayı aştık. Bu konuda çok başarılıyız ve inşallah devamı da gelecektir. Yetenek taramaları ile çocuklarımız seçiliyor. Ardından başarılarını artırmak ve ülkemize başarılar kazandırmak en temel amacımızdır." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)