ÖSYM: İsteyen adaylar kendi maskeleriyle sınava girebilecekler!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının gölgesinde düzenlenecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) ilişkin, "Adaylara maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar kendi maskeleriyle de sınava girebilecekler. Sınavda takmaları gerekirse kendilerini daha rahat hissettikleri maskeleri kullanabilirler." açıklamasında bulundu. 

EĞİTİM 07.05.2020, 10:06
ÖSYM: İsteyen adaylar kendi maskeleriyle sınava girebilecekler!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Prof. Dr. Kürşad Zorlu'ya yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında sınavlarda yapılan değişikliklere ve alınan tedbirlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Prof. Dr. Aygün, "İlk olarak öğrencilerin stresini azaltmaya yönelik ne gibi tedbir ve uygulamalar düşünülmekte?" sorusuna "Pandemi sürecinde sınava girecek öğrencileri rahatlatmak için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından bu yıla has olarak iki önemli düzenleme yapıldı." karşılığını verdi. 

İlk olarak Temel Yeterlilik Testi (TYT)  oturumunun süresine 30 dakika eklenerek 135 dakika olan sınav süresinin 165 dakikaya çıkarıldığını aktaran Prof. Dr. Aygün, "İkincisi ise lisans programlarını tercih edebilmek için gerekli olan 180 baraj puanını 170 puana düşürüldü. Ayrıca sınav içeriği olarak lise son sınıfın 2.döneminden soru sorulmaması kararlaştırıldı. Bu düzenlemelerin adaylarımız tarafından olumlu karşılandığını tahmin ediyorum." ifadelerini kullandı. 

"Tercih işlemleri yeni duruma göre düzenlenecek"

Prof. Dr. Aygün, "Taban puanın aşağı çekilmesi öğrencilere ne gibi avantajlar sunmakta. Tercihte bir karmaşa meydana getirebilir mi?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Tercihte herhangi bir karmaşa meydana getirmeyecek bu durum. YKS bir sıralama sınavı ve tercih işlemleri yeni duruma göre düzenlenecek. Taban puanın aşağı çekilmesi o dilimde takılan adayların 4 yıllık lisans programı tercih etmelerine imkân sağlayacak."

"Sınavda takmaları gerekirse kendilerini daha rahat hissettikleri maskeleri kullanabilirler"

"Öğrencilere maske dağıtılacağı ifade edildi. Bu maskelerin sınav boyunca takılması zorunlu mu? Özellikle gözlük kullanan ya da astım vb. rahatsızlığı olan öğrenciler bu konuda endişeliler." sorusuna Prof. Dr. Aygün, şu karşılığı verdi:

"Sınav süresinde takılıp takılmayacağı ve diğer adımlar için Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun karar ve tavsiyelerini dikkate almak zorundayız. Her koşulda adaylara görevlilerimiz tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacaktır. İsteyen adaylar kendi maskeleriyle de sınava girebilecekler. Sınavda takmaları gerekirse kendilerini daha rahat hissettikleri maskeleri kullanabilirler. Dezenfektanını yanlarında getirebilecekler. Salonlar ise sınav süresince havalandırılacaktır. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında kimse okul bahçelerine alınmayacaktır."

"Toplu ulaşım araçlarının daha sık düzenlenmesi sağlanacak"

Prof. Dr. Aygün, "Bu kapsamda sınav yerlerine ulaşım nasıl planlanmakta?" sorusu üzerine şu açıklamayı yaptı:

"İllerde rektörlerimizin başkanlığında, ilçelerde ise kaymakamlarımızın başkanlığında koordinasyon kurulları oluşturuldu. Bu kurullarda belediyeler, valilikler, kaymakamlıklar, milli eğitim müdürlükleri, jandarma komutanlıkları ile ÖSYM sınav koordinatörümüzün koordinasyonunda o il ve ilçede sınavın sorunsuz bir şekilde uygulanması, adayların rahat bir şekilde sınav binalarına ulaşması için gerekli tüm tedbirler alınacaktır. Toplu ulaşım araçlarının daha sık düzenlenmesi sağlanacaktır. Belediyelerimiz de geçtiğimiz yıllarda adaylarımızın sınav binalarına ulaşımlarını ücretsiz olarak sağlamıştır. Bu yıl da desteklerini göstereceklerdir. Desteklerinden dolayı tüm paydaş kurumlarımıza da bu vesileyle teşekkür ediyorum. Engelli adaylarımız ayrıca bu konuda belediyelerden yardım ve destek isteyebileceklerdir."

"Sınavlarımızın sorunsuz bir şekilde gerçekleşeceğine inanıyorum"

"Kimi veliler çocuklarının sınav günü, toplu halde bulunmalarından ötürü virüse yakalanma endişesi de taşımaktalar. Bu kaygıyı nasıl en aza indirmek mümkün?" sorusuna Prof. Dr. Aygün, şöyle yanıt verdi:

"Tüm kurumlarımızın ve paydaşlarımızın katkı ve destekleriyle sınavlarımızın sorunsuz bir şekilde gerçekleşeceğine inanıyorum. Bilim Kurulu'nun ve Sağlık Bakanlığımızın görüş ve önerileri doğrultusunda gerekli tüm önlemleri alıyoruz."

"Tüm adaylar ilk tercihlerindeki sınav merkezlerinde sınava girecekler"

Prof. Dr. Aygün, "Korona sebebiyle il değişikliği yapanlar oldu sınav yeri konusunda bir değişiklik imkânı tanınacak mı?" sorusuna "Adayların büyük bölümü mezun durumunda öğrenciler. Genelde illerde üniversiteler kullanılacak. Adaylardan başvuru sürecinde iki sınav tercihi alındı. Bu yıla özel olarak tüm adaylar ilk tercihlerindeki sınav merkezlerinde sınava girecekler." karşılığını verdi. 

"Oturma düzenleri sosyal mesafe gözetilerek oluşturulacak"

"Sınav salonlarında oturma düzeni nasıl olacak. Örneğin her sınıfta geçen yıla göre daha az kişi mi bulunacak?" sorusu üzerine Prof. Dr. Aygün, şunları kaydetti:

"Sınav salonlarında oturma düzenleri sosyal mesafe mümkün olduğunca gözetilerek oluşturulacaktır. Salon kapasitesine oranla sınıflarda bulunan aday sayısı geçen yıllara göre daha az olacak."

"KPSS ilan ettiğimiz takvimdeki tarihlerde uygulanacak"

Prof. Dr. Aygün, "KPSS ile ilgili çok sorular geliyor. Herhangi bir öne alma durumu var mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Hayır. Bir değişiklik olmayacak. KPSS mevcut ilan ettiğimiz takvimdeki tarihlerde uygulanacak. Lütfen bu takvimi esas alalım."

Yorumlar (0)
17
açık