Okul alışverişi yapacak velilere uyarılar

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Adem Şahin, öğrencileri kalitesiz ya da standart dışı ithal kırtasiye malzemelerindeki olası risklerden korumanın en güvenilir yolunu 'alışverişlerde TSE markalı ürünleri tercih etmek' olarak açıkladı.

EĞİTİM 26.08.2019, 14:41 26.08.2019, 14:43 Banu Fırıncılar
Okul alışverişi yapacak velilere uyarılar

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Adem Şahin, yeni eğitim öğretim yılı öncesi öğrenci ve velilere, okul alışverişlerinde dikkat etmeleri gereken konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

2019-2020 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle çok sayıda marka ve çeşitte kırtasiye malzemelerinin satışa sunulduğunu ifade eden Şahin, reyonlarda genellikle çizgi film kahramanlarıyla süslenmiş, albenisi yüksek ve renkli kırtasiye ürünlerinin satıldığını anımsattı.

"Sağlık için tehlikeli olabilir"

Şahin, söz konusu ürünlerden bir kısmının markasız olması ya da üretim yerinin belirsizliği nedeniyle çok ucuz fiyatlardan satışa sunulduğuna işaret ederek, çocuklar için albenisi, veliler için fiyatları nedeniyle cazip görünen bu ürünlerin sağlık açısından ciddi tehlikelere yol açabileceğini kaydetti.

Güvenlik standartlarına uygun üretilmeyen ürünlerin kullanıcılar için başta hijyen kaynaklı olmak üzere sağlığın bozulmasına sebep olabilecek riskler taşıdığına dikkat çeken Şahin, velilerin bu risklere karşı okul alışverişi yaparken dikkat etmeleri gereken basit ancak etkili yöntemlerin bulunduğunu söyledi.

"TSE markalı ürünler tercih edilmeli"

Şahin, bir ürünün ilgili standarda uygun üretilip üretilmediğinin, dolayısıyla sağlığa zararlı maddeler içerip içermediğinin ancak laboratuvar ortamında yapılan testlerle belirlenebileceğini belirterek, velilere özellikle TSE markalı ürünleri tercih etmeleri hususunda uyarıda bulundu.

TSE markasının 1964 yılından beri ürün belgelendirme hizmetleri kapsamında verilen ve ürünün standartlarda öngörülen güvenlik şartlarıyla performans ve kalite kriterlerine uygunluğunu gösteren işaret olduğunu kaydeden Şahin, şunları söyledi:

"Bir ürünün üzerinde TSE markası bulunması, bu ürünün üretim yerinde tetkikler yapıldığını, ürünün TSE laboratuvarlarında test ve muayenelerden geçtiğini göstermektedir. Tüm tetkikler sonunda standarda uygunluğu tespit edilen ürünler TSE markası kullanmaya hak kazanmaktadır. Dolayısıyla TSE markası, hem ürünlerin ilgili standarda uygunluğunun hem de sağlıklı, güvenli ve kaliteli olduğunun tescili anlamına gelmektedir. Tüketicilerin okul alışverişlerinde ve oyuncaklarda araması gereken bir başka marka ise CE işaretidir. CE işareti, üzerine iliştirildiği ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren ve Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşımı sağlayabilmek adına belirli mallarda bulunması zorunlu olan bir işarettir."

Diğer güvenlik standartları

Şahin, velilerin satın aldıkları ürünlerin üzerinde ürünün mekanik ve fiziksel özelliklerinin standartlara uygunluğunu gösteren EN71-1, yanmazlık özelliğine ilişkin standartlara uygunluğunu gösteren EN71-2, ağır metallerin belirlenen sınırlar dahilinde kullanıldığını gösteren EN71-3 işaretlerini, fitalat ve BPA analizlerini ve diğer oyuncak güvenliği standartlarını da aramaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Yorumlar (0)
10°
açık