Öğretmenlik Meslek Kanunu Meclis’te: Ağır yaptırımlar geliyor!

Öğretmenlik Meslek Kanunu'na köklü değişiklikler geliyor. 39 maddelik teklif, komisyonda kabul edildi. Teklifle, öğretmen adaylarının eğitimi ve atanma süreçleri yeniden düzenleniyor.

EĞİTİM 05.07.2024, 11:38 Buse Önder
Öğretmenlik Meslek Kanunu Meclis’te: Ağır yaptırımlar geliyor!

39 maddelik yeni yasa teklifi ile eğitim alanında köklü değişiklikler öngörülüyor. Teklif, uzman ve başöğretmen olmak için uygulanan kariyer basamaklarının kaldırılmasını içeriyor.

Uzman öğretmenlikte yeni kriterler

Uzman öğretmenlik için en az 10 yıl öğretmenlik hizmeti yeterli olacak. Bu düzenleme ile öğretmenlerin uzmanlık kazanmaları için gerekli olan basamaklar sadeleştirilecek.

Başöğretmenlik için şartlar

Başöğretmenlik için ise en az 10 yıl uzman öğretmenlik yapmış olma, kademe ilerleme cezası bulunmaması ve Milli Eğitim Akademisi tarafından belirlenen uzman başöğretmen eğitimini tamamlama şartı aranacak.

Milli Eğitim Akademisi kurulacak

Teklifte, Milli Eğitim Akademisi'nin kurulması da yer alıyor. Bu akademide öğretmen adayları 4 dönem hazırlık eğitimi alacak, eğitim fakültesi mezunları için ise bu süre 3 dönem olacak. Akademiye giriş için KPSS puanı esas alınacak.

Akademiyi başarıyla tamamlayanlar sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilecek ve 3 yıl sonra kadroya geçirilecek. Eğitimi başarıyla tamamlayamayanların ise akademi ile ilişiği kesilecek.

Öğretmenlere karşı şiddete yönelik tedbirler

Teklifte ayrıca, öğretmenlere karşı şiddetin önlenmesine yönelik tedbirler de yer alıyor. Kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmama suçlarının öğretmenlere karşı işlenmesi durumunda ceza yarı oranında artırılacak.

Yorumlar (0)