Öğretmenlerin kâbusu: Karar yorgunluğu!

Öğretmenlerin kısa süren bir ders gününden sonra bile neden kendilerini yorgun hissettiklerini merak ettiniz mi?

Öğretmenlerin kâbusu: Karar yorgunluğu!

Öğretmenlerin zaman zaman yakındığı "ders günü sonrası yorgunluk" birçok kişi tarafından merak edilen bir konu. Zira şüphecilere göre, günde ortalama 7 saat çalışan öğretmenlerin bu kadar yorgun olması mümkün değil! Üstelik gergin bir ofis ortamında değiller ve enselerinde boza pişiren bir patron da yok. Haftada iki gün tatil ve iki aylık yaz tatili de cabası...

Psikologlara göre, öğretmenlerin ders günü sonunda yaşadığı bu ağır yorgunluğun nedeni karar yorgunluğu!

Karar vermek zihni yoruyor!

Psikolog Roy Baumeister, insanların irade gücü sınırsız olmadığını ve günlük hayatta verilen büyük ya da küçük her kararın zihni yorduğunu söylüyor. Ona göre, "irade gücü" zamanla güçlendirilebilir ama aynı zamanda fazla kullanıldığında yıpranabilir. Bu olguya psikolojide "karar yorgunluğu (Desicion Fatique)" deniyor.

Baumeister'e göre, kişinin günlük hayatta sürekli otokontrol mekanizmasını kullanması ve irili ufaklı kararlar vermesi kan şekeri oranlarında düşüşe yol açıyor. Tüm gün boyunca onlarca soruya cevap veren, öfke, heyecan ve hayal kırıklığı gibi yoğun duygular yaşayan öğretmenlerin yorulmaması bilimsel olarak da mümkün değil aslında.

Değerlendirme yeteneği gün içinde zayıflıyor

İnsan beyninin sorunsuz bir şekilde saatlerce çalışan bir bilgisayar olmadığını anlamak gerekir. İyi ya da kötü olsun, yoğun duygular ve gün içinde verilen her karar, "değerlendirme yeteneğinin" azalmasına yol açıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 14:39

Hakan Öksüz

Hakan Öksüz 1992 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. İlköğrenimini ve ortaöğrenimini Trabzon’da yaptı. Gazi Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünden 2014 yılında mezun oldu. Anadolu Ajansında muhabir olarak çalıştı. Daha sonra bir internet haber portalında editör olarak görev aldı. Öksüz, 2018 yılından bu yana Habernediyor.com’da editör olarak görev yapıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER