Öğrencilere 'akıllı öneri' sistemi geliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 11 ve 12. sınıf öğrenciler için kişiye özel çalışma programı oluşturan ve eksiklerini belirleyerek onlara tavsiyede bulunan 'akıllı öneri' özellikli bir sistem geliştirildiğini açıkladı.

EĞİTİM 12.08.2019, 11:54 Banu Fırıncılar
Öğrencilere 'akıllı öneri' sistemi geliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim öğretim yılında, 10 milyonun üzerinde öğrenci ve öğretmenin kullandığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) portalının bireyselleştirmeye olanak tanıyacak şekilde donatılacağını bildirdi. Bakan Selçuk, lise son sınıf öğrencilerinin hedefledikleri üniversite tercihlerine ulaşabilmeleri için kişiye özel çalışma programı oluşturacak bir sistem geliştirildiğini kaydetti. 

Selçuk, öğrenci ve öğretmenler için ders içeriklerinin sunulduğu EBA üzerinden 2019-2020 eğitim öğretim yılında hayata geçirilecek yeni hizmetlere ilişkin bilgi verdi. 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmada, EBA'daki mevcut içeriklere ek olarak, öğretmenlerin etkileşimli tahtalar ile kullanabileceği içeriklerin de bulunacağını belirten Selçuk, şunları söyledi:

"11. ve 12. sınıf öğrencilerimizin, hedefledikleri üniversite tercihlerine ulaşabilmeleri noktasında, kişiye özel çalışma programı oluşturan ve eksiklerini belirleyerek onlara tavsiyede bulunan 'akıllı öneri' özellikli bir sistem geliştiriyoruz. Bu uygulamayı EBA üzerinden yeni dönemde hizmete açmayı planlıyoruz. Söz konusu sistemden sadece öğrenciler değil ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerimiz de faydalanabilecek."

Selçuk, daha önce tüm zorunlu ve seçmeli derslerin müfredatlarının 'e-okul' sisteminden EBA'ya entegre edildiğini hatırlatarak; video, animasyon, simülasyon, kitaplar, uygulamalar, soru ve sınavlar gibi tüm ders içeriklerinin, kullanıcı öğretmense branşına, öğrenci ise sınıf ve okul düzeyine göre sunulacağını, böylece içeriklere erişimin kolay bir hale getirileceğini bildirdi.

"Eksik oldukları ders konularını bulabilecekler"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eğitim Bilişim Ağının (EBA) kütüphane alanında, ders kazanımları ile eşleşmeyen fakat öğrenci ve öğretmenlere yararlı içeriklerin de bulunacağına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

"EBA üzerinden yeni dönemde kişiselleştirme konusunda da çalışmalar yürüteceğiz. Öğrencilerimiz için kendi performanslarını izleyebilecekleri, yazılı tarihlerini takviminden takip edebilecekleri, eksik oldukları ders konularına ilişkin içeriklerden yararlanabilecekleri, bireyselleştirmeye imkan tanıyan yeni bir platform oluşturulacak. Öncelikli olarak kendi derslerini görebilecek öğrencilerimiz, buradan isterlerse tüm okul türlerine ait derslere de ulaşabilecek."

"Öğrencilerin performansları takip edilebilecek"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Öğretmenlerimiz için de öğrencilerinin performanslarını, ders eksikliklerini detaylı analiz edebilecekleri, Eğitim Bilişim Ağındaki  (EBA) içerik kullanım oranlarını görebilecekleri platform geliştirilecek." dedi.

Selçuk, öğretmen ve öğrencilerin EBA'yı daha aktif kullanmalarını sağlamak için 'puanlandırma sistemi'nin devreye sokulacağını kaydetti.

Öğrencilerin EBA üzerinden projelerini ve başarılarını paylaşabilecekleri gelişmiş bir profil sayfasını kullanma imkanına sahip olacağını belirten Selçuk, "Öğretmen ve öğrencilerimizin birbirleriyle iletişimini desteklemek amacıyla platform üzerinden kişisel mesaj gönderebilmeleri de sağlanacak." diye konuştu.

Selçuk, portalda kullanıcı girişlerinin daha güvenli şekilde yapılabilmesi için öğretmen ve veliler tarafından öğrenci hesaplarının sisteme tanımlanmasının sağlanacağını kaydederek, yeni dönem için ders kitaplarının arkasındaki karekodlar ile ders içeriklerine hızlı erişimi destekleyen mobil uygulamaya yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Yorumlar (0)
-1°
parçalı az bulutlu