Milli Eğitim Bakanı Tekin: Kapsamlı müfredat değişikliği yolda!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, gazetecilere yaptığı açıklamada üzerinde çalışılan kapsamlı müfredat değişikliği hakkında konuştu. Tüm sınıfların müfredatlarında sadeleşmeye gidileceğini kaydeden Tekin, aralık ayında detayları paylaşacaklarını bildirdi. Bakan Tekin, öğretmen atamaları ile ilgili sorulara da cevap verdi.

EĞİTİM 01.11.2023, 12:34 Hakan Öksüz
Milli Eğitim Bakanı Tekin: Kapsamlı müfredat değişikliği yolda!

Kabine Toplantısının ardından basın mensuplarının sorularına yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarından müfredat değişikliğine kadar çeşitli konulardaki görüşlerini açıkladı. 

Öğretmen atamaları hakkında konuştu

"Öğretmen atamalarında mülakat kalktı mı?" sorusuna cevap veren Bakan Tekin, "Sözlü sınav uygulaması getirildi. Kanun hükmünde kararname kapsamında yapıldı bu. 2016'da oluşturulan sisteme göre KPSS'den alınan puana göre sıralama yapılıyor ve kontenjanın 3 katı kadar aday, sözlü sınava alınıyordu. Öğretmen atamalarında mülakat olmazsa olmaz. Yasa gereği yapılmalı zaten mülakat. Bu sistem devam ediyor. Yasal değişiklik olmadığı müddetçe sözlü sınav da olacak." dedi.

"Öğretmen atamaları konusu TBMM'de"

Öğretmen atamaları meselesinin TBMM'ye intikal ettiğini hatırlatan Tekin, "Ne kadar fazla olabilirse o kadar fazla atama yapmak istiyoruz. Bu atamalara ilişkin kararları, Milli Eğitim Bakanlığı olarak tek başımıza alamıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe çıkarıyor, buna göre ihtiyaç duyulan alanlarda atama yapılıyor." değerlendirmelerinde bulundu.

Antalya'da gözaltına alınan öğretmen

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı esnasındaki konuşmasından dolayı Antalya'da önce gözaltına alınan, ardından adli kontrol şartıyla salıverilen öğretmen hakkındaki soruyu yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Öğretmenin bu tavrını tasvip etmemiz mümkün değil. Bu tarz sorunlar yaşanınca ilgili birimler gereğini yapar. Çocuklar bize emanet. Buna göre düşünüp hareket etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

"Müfredat değişikliği hakkında aralık ayında açıklama yapacağız"

Aralık ayında müfredatta yapacakları kapsamlı değişikliği kamuoyu ile paylaşacaklarına işaret eden Tekin, "Gündemimizdeki en önemli başlıklardan biri bu. Uzun süredir bu konuyla ilgili çalışma yürütülüyor. Müfredat değişikliği, bütün sınıfları kapsayacak. Yeni müfredat sayesinde çocuklara, kendi düzeylerinin üzerinde bilgi yüklemesi yapılmasının önüne geçilecek. Derslere sadeleşme geliyor." dedi.

"Müfredatta sadeleşmeye gidilecek"

Çalışmanın devam ettiğine ve henüz kesin bir şey söyleyemeceğine vurgu yapan Bakan Tekin, "Örneğin tekrar eden konular meselesini ele alıyoruz. İlkokulda da lisede de tekrar eden bazı konular var. Bunlarda sadeleşmeye gidilecek. Bazı ders konuları, pedagojik usullerden uzak şekilde anlatılıyor. Böyle olunca da ilkokul ile lisedeki konuların birbirleri ile bağlantıları zayıf oluyor. Müfredat ağır olduğu için öğretmenlerimiz de konuları yetiştiremiyor, bu konuda şikayetçiler zaten. Ziyaretlerimizde bunu bize anlattılar." açıklamasını yaptı.

"Ortaokulda bile lisans düzeyinde okutulan konular var"

Konunun uzmanlarının her ders ile ilgili müfredat çalışması yürüttüğünü kaydeden Tekin, "Müfredattaki ağırlık biraz azaltılacak. Girilmesi gereken konular olsa da bazı konuların ortaokulda bile lisans düzeyinde okutulduğunu görüyoruz. Son kapsamlı müfredat değişikliği 2017'de olmuştu. Çalışmalar bitince yeni kapsamlı değişikliği aralık ayında kamuoyu ile paylaşacağız." vurgusunu yaptı.

Yorumlar (0)