Mevlana değişim programı nedir?

Mevlana değişim programı hakkında tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

EĞİTİM 13.05.2019, 09:53 13.05.2019, 10:00 Banu Fırıncılar
Mevlana değişim programı nedir?

Mevlana değişim programı ile ülkemizdeki yükseköğretim kurumları ile yurt dışındaki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapılmaktadır. Bu programın farkı, coğrafi bölge ayrımı yapılmadan tüm dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsamasıdır ancak Erasmus programına dahil olan ülkeler hariç tutulmaktadır.

Programın amacı nedir?

Yükseköğretime uluslararası bir boyut kazandırmak, yükseköğretim alanında ülkemizi cazip bir yer haline getirmek ve küresel anlamda ülkemizin kültürel ve tarihsel mirasını paylaşmak, bu programın amaçları arasındadır. Mevlana programı ile kültürler arası etkileşimi artırmak ve farklı kültürlere saygı gösterilmesini sağlamak hedeflenmektedir.

Mevlana değişim programı öğrencileri nasıl olmalıdır?

Dünyayı daha iyi tanımaya ve anlamaya isteki olan, yeniliklere açık, özgüvenli, donanımlı ve küresel bilince sahip öğrenciler olmalıdır.

Programa kimler katılabilir?

Ülkemizde protokol imzalamış tüm yükseköğretim kurumlarında örgün eğitim programlarına devam eden öğrenciler katılabilir. Mevlana değişim programı, bütün eğitim düzeylerindeki öğrencilere açıktır. Açık, yaygın ya da uzaktan eğitim-öğretim programlarına kayıtlı olan öğrenciler bu programdan yararlanamazlar. Öğretim elemanları da bu değişim programına katılabilirler.

Başvuru şartları nelerdir?

Ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmak aranan ilk şarttır. Ön lisans ve lisans öğrencilerinin 2,50/4,00 genel not ortalamasına sahip olması, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ise 3,00/4,00 genel not ortalamasına sahip olması gerekiyor.

Dil puanının yüzde 50’si ve genel not ortalamasının da yüzde 50’si alınarak başvuru için puan oluşturuluyor.

Kimler başvuramaz?

Ön lisans ve lisans programlarında hazırlık okuyan öğrenciler başvuramaz. Ayrıca, birinci sınıf öğrencilerinin de başvuru esnasında en az bir dönem eğitim görmüş olması gerekiyor. Değişim programına bir sonraki dönem gidileceğinden son sınıf öğrencileri de başvuramaz. Bilimsel hazırlık döneminde olan yüksek lisans ve doktora öğrencileri de programdan faydalanamaz.

Nasıl başvuru gerçekleştirilir?

Öğrenciler, ülkemizde eğitim gördükleri yükseköğretim kurumunun Mevlana Değişim Programı kurum koordinasyon ofisine gerekli belgeleri teslim ederek başvurularını yapabilirler.

  • Gerekli belgeler
  • Öğrenci bilgi formu
  • Başvuru formu
  • Aday öğrenci başvuru formu
  • Öğrenim protokolü
  • Öğrenci beyannamesi
  • Kabul belgesi
  • Yükümlülük sözleşmesi
  • Katılım belgesi
  • Nihai rapor

Öğrenciler, bu belgelere https://mevlana.yok.gov.tr/belgeler adresinden ulaşabilirler.

Değişim süreleri ne kadardır?

Değişim süresi öğrenciler için en az bir, en fazla da 2 yarıyıldır. Öğretim elemanları için de en az bir hafta, en fazla 3 aydır.

Öğrenim giderleri hakkında

Mevlana değişim programı öğrencisi olanlar, yurt dışında eğitim gördükleri yükseköğretim kurumlarına herhangi bir ücret ödemezler.

Derslerin denkliği hakkında

 Değişim programının sonunda başarılı olunan tüm derslerin kredileri ve denklikleri, yükseköğretim kurumları tarafından kabul edilmek ve başarılı sayılmak zorundadır. Değişim programında dikkate alınan şey ders sayısı değil, derslerin kredileridir. Mevlana Değişim Programı Öğrenim Protokolü çerçevesinde ders denklikleri belirlendiği için öğrenciler, ülkelerine döndüğünde dönem kaybı problemi yaşamazlar.

Programdan kaç kez faydalanılabilir?

Öğrenciler, tüm eğitim hayatları boyunca Mevlana değişim programından sadece bir kez burslu olarak faydalanabilirler. Öğretim elemanları ise bir eğitim-öğretim yılı içinde sadece bir kez programa katılabilirler.

Değişim programı öğrencilerine burs veriliyor mu?

Değişim programından faydalanan öğrenciler, öğrenim gördükleri süre boyunca aldıkları diğer bursları ve kredileri almaya devam ederler. Öğrencilere ödenecek olan burs miktarı, gittikleri ülkenin ekonomik hayat standartlarına göre farklılık göstermektedir. YÖK Yürütme Kurulu, lisans öğrenimi gören öğrencilere ödenmekte olan aylık burs miktarının üç katına kadar belirlediği oranlarda burs verebilir.

Yorumlar (0)
16°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P