MEB o öğretmenlere isteğe bağlı tayin hakkı verildiğini açıkladı: Başvurular yarın başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerden ağır derecede etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde görev yapan öğretmenlere iller arası tayin hakkı tanındığı duyuruldu.

EĞİTİM 04.07.2023, 10:28 Şeyda Gül
MEB o öğretmenlere isteğe bağlı tayin hakkı verildiğini açıkladı: Başvurular yarın başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 6 Şubat depremi ardından depremden etkilenen illerde görev yapan öğretmenleri ilgilendiren değerlendirmelerde bulunuldu. Buna göre, Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde görev yapan öğretmenlerin 22 il kapsamında iller arası isteğe bağlı yer değiştirme duyurusu yayımlandı.

4 bin 97 öğretmen ve eğitim personeli farklı illere nakledildi

Açıklamada deprem bölgesindeki 4 bin 97 öğretmen ve eğitim personelinin talep ettikleri illere nakledildiği bilgisine yer verildi.

Başvurular 5-7 Temmuz tarihlerinde alınacak

Duyuruda yer alan bilgiye göre, depremlerden ağır derecede etkilenen bölgelerde öğretmen kadrolarında görev yapanların, iller arası isteğe bağlı yer değişikliği işlemi için 5-7 Temmuz tarihleri arasında başvuru yapabilecekler.

Atamalar 10 Temmuz’da

Başvurularını yapan öğretmenlerin ne zaman atanacağına ilişkin de bilgi verilen açıklamada atamaların 10 Temmuz'da gerçekleştirileceği vurgulandı.

22 ilde yer alan eğitim kurumlarını tercih edebilecekler

Bu kapsamda yapılacak yer değişikliği işleminde öğretmenler,  Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bitlis, Bingöl, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Hatay, Hakkari, Iğdır, İstanbul, Kars, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van olmak üzere 22 ilde yer alan eğitim kurumlarını tercih edebilecekler.

Sözleşmeli öğretmenlerde 4 yıllık çalışma süresi şartı aranmayacak

Açıklamada sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ya da 7433 sayılı kanun kapsamında öğretmen kadrosuna atananlardan bu duyuru kapsamında başvuruda bulunacaklar için ilgili mevzuatta öngörülen 4 yıllık çalışma süresi şartı aranmayacağı kaydedildi.

Söz konusu yer değişikliği işlemine ilişkin başvuru hakkından, kapsama alınan illerdeki öğretmenler, herhangi bir süre görev yapma şartı aranmadan faydalanabilecek.

Yorumlar (0)