MEB duyurdu: Yeni müfredatta esas alınacak eğitim modeli

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, önümüzdeki ay sonuna kadar açıklanması beklenen müfredatta Bütünleşik Eğitim Modeli'nin esas alınacağı duyuruldu.

EĞİTİM 22.12.2023, 12:20 Şeyda Gül
MEB duyurdu: Yeni müfredatta esas alınacak eğitim modeli

Milli Eğitim Bakanlığı, 2024-2025 eğitim öğretim döneminden itibaren geçerli olacak yeni müfredatın yeni yılın ilk ayında açıklanacağını açıkladı. Yayımlanacak yeni müfredatta, Bütünleşik Eğitim Modeli'nin esas alınacağı kaydedilen açıklamada, öğrencilerin akademik başarılarının ve sosyal becerilerinin destekleneceği vurgulandı. Bireyselleştirilmiş öğretim modelinin de uygulanacağı kaydedilen açıklamada, müfredatın sloganının 'iyi insan yetiştirmek' olacağı aktarıldı.

Yeni müfredat kademeli olarak uygulanacak

2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak başlayacak olan yeni müfredatın, ilk etapta okul öncesi, birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıflarda uygulanacağı öğrenildi. Öğrencinin becerisine odaklanılacak olan yeni müfredatta, gündelik hayatta karşılığı olmayan kavram ve bilgiler yer almayacak.

Bireysel eksenli bir öğrenme modeli planlanmakta

Bireyselleştirilmiş öğretim modeline geçilecek olan yeni müfredata ilişkin konuşan SODİMER Başkanı Levent Eraslan, “Burada öğrenme süreçleri zayıf olan çocukların zenginleştirilmesi, daha yüksek potansiyeli olan çocukların geliştirilmesi amaçlanmış. Topyekûn değil, bireysel eksenli bir öğrenme modeli planlanmakta” ifadelerini kullandı.

Bireyselleştirilmiş öğretim modelinde, öğretmenler öğrencilerin seviyesini tespit edecek ve destekleme yöntemleri, öğrencinin durumuna göre kullanılacak.

Yorumlar (0)