MEB duyurdu! Özel eğitim kurumlarına sınırlandırma

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), özel eğitim okulunun özel eğitim ve rehabilitasyon birimleri ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin açılışına sınırlama getirildi.

EĞİTİM 14.06.2024, 19:48 18.06.2024, 08:57 Buse Önder
MEB duyurdu! Özel eğitim kurumlarına sınırlandırma

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde önemli değişiklikler yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemelerle, özel eğitim okulları ve rehabilitasyon merkezlerinin açılışına sınırlamalar getirildi. Bakanlık, bu değişikliklerle ilgili bir açıklama yaparak yeni düzenlemelerin detaylarını paylaştı.

Kurum açılışlarına sınırlama getirildi

Özel eğitim okulları, rehabilitasyon birimleri ve merkezlerinin açılışına sınırlamalar getirildi. İlçelerde açılacak kurum sayıları, her yıl ocak ayının ilk iş gününde MEBBİS Rehberlik ve Araştırma Merkezi modülünde destek eğitimi almasına karar verilen özel eğitim ihtiyacı olan birey sayısına göre belirlenecek. 2024 yılı için açılacak kurum sayısı, 10 iş günü içinde Bakanlık tarafından belirlenerek Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde duyurulacak.

13 Eylül 2023'ten önce özel eğitim okulu veya rehabilitasyon merkezi açmak için başvuranlar, gerekli belgeleri ve izinleri tamamladıkları takdirde, sınırlamalardan muaf tutulacak. Bu tarihten önce sağlık ve itfaiye raporları almak üzere başvuranlar, inşaat ruhsatı alanlar veya milli eğitim müdürlüklerine başvuruda bulunanlar, ilgili mevzuat şartlarını yerine getirmeleri halinde kurum açılış işlemlerini tamamlayabilecekler.

Kameralı görüntüleme sistemleri

Yeni düzenlemelerle, özel eğitim kurumlarının kameralı görüntüleme sistemlerinin devamlılığını sağlamak üzere ek tedbirler alındı. Bu kapsamda, özel eğitim ve rehabilitasyon birimleri ve merkezleri günlük olarak imzalı bir kontrol listesi tutacak.

Kameralı görüntüleme cihazlarının bozulması veya çalınması durumunda, harici veya internet tabanlı bulut depolama sistemi kullanımı, elektrik kesintilerine karşı kesintisiz güç kaynağı veya jeneratör bulundurma gibi alternatif tedbirler alınacak. Belirlenen önlemleri almayan kurumlar, kameralı görüntüleme sistemleri ile ilgili yaşanacak aksaklıklar nedeniyle mücbir sebep kabul edilmeyecek.

Ücretsiz okutulan öğrencilerin kaydı

Ücretsiz okutulan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin Özel Eğitim Modülü'ndeki kayıtlarıyla ilgili de düzenlemeler yapıldı. Bir aylık sürede herhangi bir nedenle destek eğitimi almayan öğrencilerin yerine, kurum tarafından şartları taşıyan başka bir öğrenci geçici olarak belirlenecek. Ücretsiz okutulan öğrencinin kurumdan kaydı silinip tekrar aynı kuruma kayıt edilmesi durumunda, öğrenci yeniden ücretsiz okutulanlar listesine dahil edilecek.

Evde destek eğitimi

Bedensel yetersizliği olan ve en az 12 hafta süreyle destek eğitimi alması gereken öğrenciler için evde destek eğitimi düzenlemesi yapıldı. Sağlık Kurulu raporunda belirtilen öğrenciler, yazılı talepleri doğrultusunda evde destek eğitim hizmeti alabilecek.

Evde destek eğitimin içeriği ve kullanılacak materyaller de açıklanmış olup, bu eğitimi verecek personelin ders saatleri özel eğitim ihtiyacı olan bireyin ikamet adresi ve kurum arasındaki ulaşım süresi dikkate alınarak programlanacak. Bu program, Özel Eğitim Modülüne işlenerek ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından onaylanacak.

Yorumlar (0)