MEB'den yeni düzenleme: Artık sanal teneffüsler olacak!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamaya göre, 23 Mart gününden beri öğrenci, öğretmen ve velilerin uzaktan eğitim adresi olan Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) dersler ve sınava hazırlık gibi içeriklerine "teneffüs zamanı" dâhil edildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Hepimizin teneffüslere, derin nefeslere ihtiyacı var." dedi. 

EĞİTİM 30.04.2020, 14:57
MEB'den yeni düzenleme: Artık sanal teneffüsler olacak!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), son bir ayda 1milyarın üzerinde tıklanarak eğitim platformları arasında global boyutta önemli yer edinen "eba.gov.tr" adresinde kullanıcılara sunulan içeriğin zenginleştirildiğini bildirdi. Bakanlık, "eba.gov.tr"nin dersler ve sınava hazırlık gibi içeriklerine "teneffüs zamanı"nın dâhil edildiğini bildirdi. 

Yapılan açıklamaya göre, ana sayfada "teneffüs zamanı" başlığı altında 3 uygulama öğrencilere sunuldu. İlk uygulamada, zekâ geliştirme oyunu "GriCeviz", ikinci uygulamada zengin kütüphaneye kapı açan "Sen Yeter ki Okumak İste", üçüncü uygulamada ise evden çıkmadan gezilebilecek "sanal müzeler" yer alıyor. 

GriCeviz" bölümünde, makine öğrenmesi teknikleri ile kullanıcıların öğrenme hızlarını artıracak oyun seçenekleri ortaya konuyor. Kullanıcıların güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesine rehberlik eden "GriCeviz"de, her kullanıcının performansı incelenerek, yapay zekâ desteği ile öğrenme karakteristikleri belirleniyor. Bu şekilde her kullanıcıya farklı deneyim sunulabiliyor.

 "Sen Yeter ki Okumak İste” bölümünde dünya klasikleri ve çocuk kitapları gibi farklı kategorilerde hikâye, masal, şiir, roman ve diğer türlerde birçok kitap okuyucuların beğenisine sunuldu. 

Sanal müzeler bölümünde ise Kültür ve Turizm Bakanlığı ile farklı kurumlar tarafından hazırlanmış birçok müzeye sanal olarak ziyaret gerçekleştirilebilirken, müzelerde bulunan eserler de yakından incelenebiliyor. Öte yandan, cami, saray, kale ve kervansaray gibi kültürel ve tarihi öneme sahip mekânlar da dolaşılabiliyor.

"Tüm zamanların en etkili dersi hala teneffüs"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA platformunda bulunan yeniliklerin, öğrencilerin keyifli zaman geçirmesine ve yepyeni bilgiler öğrenmesine imkân tanıyacağını belirterek, "Hepimizin teneffüslere, derin nefeslere ihtiyacı var. Üstelik teneffüs sürelerini uzatırken de söylemiştik; 'Tüm zamanların en etkili dersi hala teneffüs' diye. Sanal teneffüslerimiz de çok kıymetli. Çocuklarımızın o anlarını da verimli ve eğlenerek geçirebilmeleri için onları, 'teneffüs zamanı'na davet ediyorum." açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
13
açık