MEB'den karne yanında yeni belge!

MEB, 14 Haziran Cuma günü öğrencilere akademik karnenin yanında yıl boyu yaptıkları her türlü çalışma için "sosyal etkinlik belgesi" de verecek.

MEB'den karne yanında yeni belge!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB), ilkokul ve ortaokul çağındaki öğrencilere 14 Haziran Cuma günü akademik karnelerinin yanında "bilim", "sanat", "kültür", "spor" ve "toplum hizmeti" gibi başlıklarda yaptıkları her türlü sosyal etkinlik için "sosyal etkinlik belgesi" de verecek. 

Öğrencilerin sosyal etkinliklerinin belgelendirilmesi için 2017'de bazı illerde pilot çalışması yapılmıştı. Uygulama tüm ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencileri kapsayacak şekilde bu yıl ülke geneline yaygınlaştırıldı.

Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından illere gönderilen genelge ile öğrencilerin bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif etkinlikler ve toplum hizmeti olmak üzere beş ana başlıkta değerlendirilen sosyal etkinliklerinin, yıl boyu öğretmenler tarafından e-okul sistemine kayıt edilmesi istendi.  

Sosyal Etkinlik Belgesi verileceği netleşti 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, illere yeni gönderilen "sene sonu yapılması gereken iş ve işlemler" ile ilgili yazıda ise sosyal etkinlik belgelerinin bu yıl verilip verilmeyeceği konusuna açıklık getirildi. 

Açıklamaya göre, okul müdürlükleri tarafından sosyal etkinlik modülü uygulama kılavuzunda belirtildiği üzere öğrencilerin okuldan bağımsız olarak okul dışında velilerinin kontrolünde gerçekleştirdikleri sosyal etkinliklerin, okul dışı bireysel etkinlikler ismiyle kayıt altına alınması gerekiyor. 

Öğrencilerin, okul dışı bireysel etkinlik kapsamında katıldıkları tüm etkinlikler, isteğe bağlı olarak veliler tarafından "sosyal etkinlik bilgilendirme formu" ile belgelendirilecek.

Ancak öğrenciler, okuldan bağımsız olarak kılavuzda belirtilen kurum ve kuruluşlar aracılığıyla bakanlıklar veya valilik, kaymakamlık tarafından izinli veya onaylı etkinliklere katılım sağlamaları, ürün ortaya çıkarmaları, performans göstermeleri durumunda okul dışı bireysel etkinlik gerçekleştirmiş olacaklar. 

Okul dışı bireysel etkinliklerin modüle işlenebilmesi için okul yönetimi tarafından öğrencinin etkinliği gerçekleştirdiği kurum ve kuruluş tarafından oluşturulan sosyal etkinlik bilgilendirme formundaki bilgilerin eksiksiz ve aynı zamanda doğru olarak doldurulduğu kontrol edilecek ve modüle işlenecek. 

Milli Eğitim Bakanlığının illere gönderdiği yazı ile e-okulda kayıtları tutulan sosyal etkinliklerin öğrencilere karneleriyle birlikte "belge" şeklinde verilmesi gerektiği de belirtildi. Böylece 2017'de pilot uygulama olarak hayata geçirilen, bu yılın ikinci döneminden itibaren ülke genelinde kayıtları tutulan tüm sosyal aktiviteler, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine belge şeklinde de sunulacak. Ayrıca sosyal etkinlik belgelerine e-okul üzerinden de erişim sağlanabilecek. 

Öğrenciye rehber olacak

Sosyal etkinlik belgelerinin öğrencinin bir üst eğitim kurumuna yerleşirken rehberlik hizmetlerine kaynaklık etmesi amaçlanıyor. Okul idaresi ve öğretmenler, okula yeni gelen bir öğrencinin sporla ya da sanatla ilgilenip ilgilenmediğini sisteme bakarak öğrenebilecek. Bu şekilde öğrencilerin akademik başarısının yanında sosyal başarıları da ön plana çıkarılmış olacak. Uygulama ile artık bir öğrencinin, sadece ders notlarına göre değil, yaptığı sosyal faaliyetlere göre de değerlendirilmesi amaçlanıyor. 

Sosyal etkinlik belgelerinde, öğrencilerin eğitim öğretim yılı boyunca başta öğrenim gördüğü okul olmak üzere ilçede, ilde, bölgede, ulusal veya uluslararası düzeyde katıldıkları yarışmalar, etkinlikler, tasarladıkları ürünler ayrıntılı döküm halinde yer alacak. Bu şekilde ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin yaptıkları tüm sosyal etkinlikler e-okuldaki resmi kayıtlardan takip edilebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER