Matematik dünya birincisi oldu!

Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü'nde eğitim gören Ural Dağıstan isimli lise öğrencisi, Uluslararası Caribou Matematik Yarışmasında dünya birincisi oldu.

EĞİTİM 22.04.2020, 09:31
Matematik dünya birincisi oldu!

İzmir Çiçekliköy’deki Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsünde eğitim gören, aynı zamanda Matematik Olimpiyat Takımı’nda olan 9. sınıf öğrencisi Ural Dağıstan, Kanada'da faaliyet yürüten Fields Matematik Bilimleri Araştırma Enstitüsü (The Fields Institute for Research in Mathematical Sciences) ve Kanada Matematik Derneği (The Canadian Mathematical Society) tarafından desteklenen Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’na online olarak katıldı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok öğrencinin katıldığı yarışmanın 5. etabında Ural Dağıstan, 9/10 kategorisinde dünya birincisi oldu.

Başarısıyla ailesini ve okulunu sevince boğan Ural Dağıstan, motivasyonunun arttığını ifade ederek duygularını şu şekilde dile getirdi:

“Okulumun Matematik Olimpiyatı Takımı'ndayım. Matematik konusunda bugüne kadar sürdürdüğüm çalışmalarım ve okulumun desteğiyle bu başarıyı elde ettim. Bu başarı bundan sonraki çalışmalarımın motive kaynağı olacaktır. Elde ettiğim bu başarıyla ayrıca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı benim için çifte bayram oldu.”

Yılda bir kez düzenlenen ve katılımcı öğrencilerin İngilizce, Fransızca, Farsça dillerinden birini seçerek online katıldığı yarışmada matematiğin sevdirilmesi ve matematik problemlerinin çözülmesinden keyif alınması amaçlanıyor.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu