LGS adaylarına "tercih robotu" hizmeti

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, LGS kapsamında tercih yapacak öğrenciler için ilk kez bir tercih robotu hazırlanarak kullanıma sunuldu.

EĞİTİM 25.06.2019, 14:58 Hülya İlgin
LGS adaylarına "tercih robotu" hizmeti

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, 2019 yılı ortaöğretim kurumları kontenjan tabloları ile adaylar için ilk kez bir tercih robotu da hizmete sunuldu.

LGS (Liselere Geçiş Sistemi) adayı öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmek üzere, iller bazında yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayılarını paylaşan Millî Eğitim Bakanlığı, öğrenciler için tercih rehberleri de hazırladı.

Kullanıcı dostu bir tercih robotu!

Millî Eğitim Bakanlığı ayrıca LGS adayı öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi maksadıyla ilk kez yüzdelik dilimlerine göre tercih robotu da hazırlayarak hizmete sundu. LGS adayı öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebilecek.

Robot üzerinden arama

LGS adayı öğrenciler tercih robotunda okul türleri, il, ilçe ve geçtiğimiz yıla (2018) ait yüzdelik dilimlerine göre tarama yapılabilecek.

Tarama sonunda oluşan listelerde merkezi sınav puanı ile öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının tercih kodu, okul adı, türü, öğretim süresi, öğretim şekli, pansiyon durumu, yabancı dili, kontenjanı, adresi, 2018 yılı en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimlerine ulaşılabiliyorlar.

Yerel yerleştirme tercih rehberi

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan ortaöğretim kurumları için hazırlanan tercih rehberinde ise öğrenci TC kimlik ve okul numaraları ile öğrencinin kayıt bölgesindeki okulların tamamı listeler hâlinde bulunuyor.

Listelerde her bir okulun tercih kodu, okul adı, türü, öğretim süresi, öğretim şekli, pansiyon durumu, yabancı dili, kayıt alanı, kontenjanı ve adres bilgileri görülebiliyor.

Tercih rehberi, e-Okul üzerinden tüm veli, öğrenci ve rehber öğretmenlerinin kullanımına sunuldu.

Yorumlar (0)
24°
parçalı az bulutlu